Radniku pripada naknada za troškove mjesnog prijevoza u mjestu stanovanja ukoliko stanuje više od 1 km od stanice međumjesnog prijevoza


U „Narodnim novinama“ broj 115/10 objavljen je Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama. Svi radnici na koje se ovaj kolektivni ugovor primjenjuje imaju pravo na naknadu troška mjesnog i međumjesnog prijevoza. Ukinuto je pravo na tzv. „cipelarinu“, odnosno pravo na naknadu troškova prijevoza radnicima koji stanuju na udaljenosti manjoj od jednog kilometra od mjesta rada ili od stanice međumjesnog prijevoza. Pod udaljenošću od 1 km smatra se najkraći mogući cestovni put od mjesta stanovanja do mjesta rada (službenog ulaza u ustanovu) ili stanice.

Navedeni kolektivni ugovor potpisan je 20. rujna 2010. između Vlade Republike Hrvatske i nekoliko sindikata (zdravstvo, socijalna skrb, medicinske sestre i tehničari, liječnički sindikat, znanost i visoko obrazovanje...). Trebao bi se primjenjivati do 4. listopada 2013. godine.

Naknada za trošak prijevoza je neto primanje radnika i razlikuje se prema udaljenostima.

Naknada može biti: godišnja karta prijevoza ili jednomjesečni iznos ako radnik stanuje dalje od 100 km od mjesta rada, jer u tom slučaju ima pravo na naknadu u visini stvarnih izdataka međumjesnog prijevoza (mjesečna ili pojedinačna karta). Za više od 100 km naknada se isplaćuje samo ako to odobri ministarstvo. Isplaćuje se unaprijed, a ne isplaćuje se za vrijeme godišnjeg odmora, porodiljnog dopusta i bolovanja dužeg od 42 dana. Troškovi gradskog i međumjesnog prijevoza priznaju se i za radnika koji se koristi osobnim automobilom.

U dane vikenda, blagdana ili praznika, kada iz mjesta stanovanja u mjesto rada nema organiziranog javnog prijevoza, radnik ima pravo na stvarni trošak takvog prijevoza.

Radniku pripada naknada za troškove mjesnog prijevoza u mjestu stanovanja ukoliko stanuje više od 1 km od stanice međumjesnog prijevoza. Pripada mu naknada troškova međumjesnog prijevoza, a i naknada stvarnih troškova javnog mjesnog prijevoza od stanice međumjesnog prijevoza do mjesta rada.

„Stvarni troškovi“ su stvarni izdaci prema cijeni mjesečne, odnosno pojedinačne karte. Stvarni izdaci su oni koji su stvarno učinjeni prema cijenama javnog prijevoza.

Brojne su specifičnosti koje prate primjenu odredbi navedenog kolektivnog ugovora. O tome vodi računa i Zajedničko povjerenstvo za tumačenje Temeljnog kolektivnog ugovora, čija tumačenja objavljuje i časopis Radno pravo (npr. broj 03/12, str. 86.).