16.03.2015.
Kolektivno pregovaranje u zakonu o radu

Zakon o radu “N.N. 93/14” nepotpuno uređuje pitanje kolektivnog pregovaranja. To dopunjuje Zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata “N.N. 93/14”, što je nepotrebno “izbačeno” iz Zakona o radu.
Ovo se, posebno odnosi na ona pitanja koja se odnose na subjekte (stranke) kolektivnog ugovora; uvjete sklapanja kolektivnog ugovora, te uređenje što se ima smatrati zakonitim štrajkom. Takvo reguliranje teško je pratiti, pogotovo u praksi kolektivnog pregovaranja koje je, ionako narušeno (devalvuirano). Jedna od promjena je i pitanje kolektivnog pregovaranja.
Neka od značajnih pitanja odnosi se i na zakonsko uređenje produžene primjene pravnih pravila sadržanih u kolektivnom ugovoru. Naime, kolektivni ugovor je ugovor-propis autonomnog karaktera. Ima svoje vremensko i prostorno važenje. Uređuje uvjete rada: od zasnivanja radnog odnosa, odnosno zaključivanja ugovora o radu, obrazovanja i usavršavanja, prestanak ugovora o radu i zaštita povrijeđenog prava. Zbog promjena u tim odnosima, Zakon predviđa da se kolektivni ugovor između poslodavca i sindikata može zaključiti na neodređeno i na određeno vrijeme. Prestaje istekom vremena ili otkazom.
Postupak nije jednostavan. Danas skoro da nema niti jednog poslodavca niti jednog radnika da se na njega u određenoj mjeri ne primjenjuje određeni kolektivni ugovor. Zbog pravne sigurnosti i neotuđivih prava koja se kolektivnim ugovorom uređuju bitna je njegova primjena dok važi, a i što duže vrijeme nakon što istekne njegovo važenje.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Ova godina donosi nekoliko prilika za produžene vikende i duže odmore uz minimalno korištenje godišnjeg odmora. Pogledajmo koje su to prilike i kako najbolje iskoristiti neradne dane u 2025. godini
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz