Kolektivno pregovaranje je proces koji, u pravilu, prethodi utvrđivanju uvjeta rada i sklapanju kolektivnih ugovora, a koristi se i pri rješavanju kolektivnih radnih sporova
Kolektivno pregovaranje je proces koji, u pravilu, prethodi utvrđivanju uvjeta rada i sklapanju kolektivnih ugovora. Kolektivni ugovor je najznačajniji autonomni akt o uvjetima rada, rezultat je sporazuma kolektivnih pregovora kolektivnih subjekata radnih odnosa, a istovremeno je i propis, jer ima sve karakteristike propisa. Kolektivno pregovaranje koristi se i pri rješavanju kolektivnih radnih sporova. Ako se radi o zastoju u kolektivnom pregovaranju u vezi utvrđivanja prava i zaštite interesa, onda je riječ o interesnom kolektivnom radnom sporu, a ako se radi o sporu o utvrđivanim, a nerealiziranim pravima, govori se o pravnom kolektivnom radnom sporu.
Pojam i odnos kolektivnog pregovaranja je u radnom pravu demokratskih država poznat i priznat kada se radi o kolektivnim radnim odnosima, bilo da su oni trostrani (država, poslodavci, sindikati) ili dvostrani (gdje pregovaraju samo dva subjekta - najčešće poslodavac i sindikat). Poslodavac može biti i država (javne službe, uprava i sl.), kada se plaće i druga primanja radnika određuju u državnom proračunu.
Prema Zakonu o radu (NN149/09, 61/11) čl. 254, ako područje za koje se sklapa kolektivni ugovor zastupa više sindikata ili udruga, onda poslodavac (ili udruga poslodavaca) može pregovarati s pregovaračkim odborom. Članove pregovaračkog odbora sindikati utvrđuju sporazumno, a u protivnom to čini Gospodarsko-socijalno vijeće. Tamo gdje ono nije utemeljeno, o tome odlučuje ministar rada. Poslodavačka strana može pregovarati s pregovaračkim odborom samo ako je on sastavljen onako kako to Zakon o radu propisuje.
Na koji način će pregovarački odbor sindikata funkcionirati, treba propisati poslovnikom ili protokolom, ali se niti jedan sindikat ne može isključiti. Odluke ne moraju biti donesene jednoglasno. To se odnosi i na rezultat pregovora i na sklapanje kolektivnog ugovora. Dakle, ne moraju svi sindikati koji su uključeni u pregovarački odbor sklopiti kolektivni ugovor. On će važiti za one koji su ga potpisali. Oni koji ga nisu potpisali nisu dužni poštivati socijalni mir i voditi industrijske akcije.