15.09.2014.
Konkurencija radnika s poslodavcem
Konkurencija podrazumijeva natjecanje , nadmetanje, utakmicu. Konkurencija se može analizirati u odnosu radnika prema poslodavcu. Zabrana natjecanja radnika s poslodavcem jest pravni institut propisan Zakonom o radu, koji omogućava poslodavcu da radniku za vrijeme radnog odnosa i određeni period nakon što radni odnos prestane, zabrani obavljanje poslova iz registrirane djelatnosti koju poslodavac obavlja, odnosno da se nakon što mu je radni odnos kod toga poslodavca prestao, zaposli kod drugog poslodavca koji je u tržišnoj utakmici s poslodavcem s kojim je radnik bio u radnom odnosu.
Zakon o radu regulira dvije vrste zabrane utakmice (natjecanja, konkurencija). Ona koja se odvija za trajanja radnog odnosa zove se zakonska zabrana utakmice i nju ćemo ovdje obraditi.
„Radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklopiti poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana natjecanja)“ članak 101.st.1. Zakona o radu. Odredba je jasna. Znači da nije dovoljno da poslodavac ima određenu djelatnost registriranu u propisanom registru, već tu registriranu djelatnost treba obavljati. U tom smislu postupa i sudska praksa. To zbog toga što poslodavci a trgovačka društva češće u trgovački (sudski) registar upisuju više djelatnosti, iako realiziraju samo jednu ili dvije.
U praksi, pozivom na Zakon, mogu se javiti razne situacije: naknada štete, preuzimanje poslova ali i otkazivanje ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika.
Za zabranu konkurencije nije bitno trajanje radnog odnosa (na neodređeno ili određeno vrijeme). Poslodavac može dati pisanu ili usmenu privolu da radnik radi poslove iz djelatnosti poslodavca „sve dok poslodavac ne zatraži da radnik prestane s obavljanjem takvih poslova“. Zakon zahtjeva da tu „zabranu“ poslodavac da u roku koji traje kao otkazni rok. Prestankom radnog odnosa, po bilo kojem osnovu, prestaje zakonska zabrana utakmice radnika s poslodavcem. Novčana potraživanja poslodavca po osnovi neodobrene konkurencije, a u roku od pet godina od sklapanja posla neovisno o tome kada je poslodavac saznao za to.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura