Zaposlen sam od prosinca prošle godine u ugostiteljskoj tvrtki. Naši se godišnji odmori dijele na proljetni i jesenski dio. Na proljetni dio nisam imao pravo, jer sam bio zaposlen manje od šest mjeseci. Dio (pola) godišnjeg dobio sam na jesen. S obzirom da sam sad već zaposlen godinu dana da li ću imati pravo iskoristiti cijeli godišnji? Da li je poslodavac dužan isplatiti cijeli godišnji odmor u slučaju prekida radnog odnosa?



Zakon o radu propisuje najkraće trajanje godišnjeg odmora. Tako radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana. Duže trajanje godišnjeg odmora određuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Radnik se ne može odreći prava na godišnji odmor. Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada. Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela. U tom slučaju prvi dio godišnjeg odmora traje dvanaest dana (najmanje) neprekidno i koristi se u godini za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.

Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

Raspored godišnjih odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i Zakonom o radu. Pri tome se uzimaju u obzir potrebe i interesi poslodavca ali i radnika. Radnika se mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora. Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada god to želi, uz obvezu da o tom obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok. Imate pravo iskoristiti cijeli godišnji odmor.

Ako ste već iskoristili polovicu, drugi dio trebate početi koristiti najkasnije 31.12. Ako Vam poslodavac otkaže ugovor o radu dužan Vam je osigurati ili platiti neiskorišteni dio godišnjeg odmora. Godišnji odmor može se koristiti i za vrijeme otkaznog roka. Vi ne smijete biti kriv za otkaz ugovora o radu, pogotovo ne izvanrednim otkazom.