Poslodavci koriste razne tiskanice koje se prodaju ili se mogu naći po raznim priručnicima ili informatičkim glasilima i u njih unesu samo one podatke za koje oni smatraju da su bitni.

 

U čl. 292. Zakona o radu („N.N.“ 149/09, 61/11) propisuje da će se za lakše prekršaje kazniti novčanom kaznom od 10.000 do 30.000kn, poslodavac pravna osoba, odnosno poslodavac fizička osoba a od 1.000 do 3.000 kn i odgovorna osoba u pravnoj osobi.

U tom nizu prekršaja je najvažniji onaj koji se odnosi na čl. 6. st. 2. Zakona o radu „ako poslodavac prije početka rada, radniku ne omogući da se upozna s propisima o radnim odnosima, odnosno ako ga ne upozna s organizacijom i zaštitom zdravlja i sigurnosti na radu“.  To je tako jer je ne samo poslodavac već i radnik dužan pridržavati odredbi zakona, međunarodnih ugovora, drugih propisa, kolektivnih ugovora i pravilnika o radu. Da bi to mogao, obveza poslodavca je o tome obavijestiti radnika. Pored toga, propisi o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu, kolektivni ugovor i pravilnik o radu moraju se na prikladan način učiniti dostupnima radnicima(oglasne ploče, npr.).

Drugi, karakterističan prekršaj je dosta čest u praksi. Naime, poslodavac čini prekršaj „ako sklopi ugovor o radu, odnosno izda potvrdu koja ne sadrži uglavke propisane Zakonom o radu“. Poslodavci koriste razne tiskanice koje se prodaju ili se mogu naći po raznim priručnicima ili informatičkim glasilima i u njih unesu samo one podatke za koje oni smatraju da su bitni. Tek kada dođe do spora poslodavac zaključi koje je propuste napravio.

To se, pogotovo odnosi na poslodavce koji zapošljavaju manje od 20 radnika ili one na koje se ne primjenjuje određeni kolektivni ugovor. Ima i onih koji po svojoj „volji“ i „znanju“ popunjavaju ugovor ili „prepisuju“ od drugoga. Međutim, Zakon o radu, u čl. 13. propisuje obvezni sadržaj ugovora o radu ovako ( bitni su uglavci i to „najmanje“): stranke i njihovo prebivalište odnosno sjedište, mjesto rada, ako ne postoji stalno ili glavno mjesto rada, napomenu da se rad obavlja na različitim mjestima, nazivu i naravi posla ili kratak propis i opis poslova, dan početka rada, očekivano trajanje rada(za ugovor o radu na neodređeno vrijeme), trajanje godišnjeg odmora, trajanje otkaznog roka(kako za poslodavca tako i za radnika); osnovna plaća, dodaci na plaću te razdobljima isplate primanja na koja radnik ima pravo, trajanja redovitog radnog dana ili tjedna.