Rok za podnošenje zahtjeva za Rješenja o izvedenom stanju je 31. prosinac 2012. i po isteku toga roka ne može se više podnijeti


U Narodnim novinama broj 90 od 2. kolovoza 2011. godine objavljen je Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama koji stupa na snagu 10. kolovoza 2011. godine.

Ovaj zakon predviđa mogućnost ozakonjenja zgrada izgrađenih bez akta kojim se odobrava građenje, odnosno protivno tom aktu. Nezakonito izgrađenom zgradom u smislu ovoga Zakona smatra se nova zgrada, odnosno rekonstruirani dio postojeće zgrade izgrađen bez akta kojim se odobrava građenje, odnosno protivno tom aktu, evidentirana na digitalnoj ortofoto karti (DOF5) u mjerilu 1:5000 Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja Republike Hrvatske od 21. lipnja 2011., ako su do toga dana izvedeni: svi građevinski i drugi radovi te ako se koristi ili se može koristiti ili svi grubi konstruktivni građevinski radovi  sa ili bez krovišta i ako su u pogledu namjene, veličine i smještaja na čestici izgrađeni u skladu s prostornim planom koji važi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona.

Netočne su tvrdnje javnosti gdje se kaže da će se moći ozakoniti svi ti objekti izgrađeni do 21. lipnja 2011., zato pomno pročitajte slijedeće (detaljno u
članku 5. Zakona):

- ne može se ozakoniti zgrade na koridorima, na poljoprivrednom zemljištu, u nacionalnom parku, obalnom pojasu od 70 m, eksploatacijskim poljima, kulturnim dobrima, šumama posebne namjene i sl. Ipak, može se ozakoniti čak i unutar 70 m obalnog pojasa ako je isključivo stambene namjene i zgrade poljoprivrednog i obiteljskog gospodarstva, za koje podnositelji zahtjeva za ozakonjenje mogu dokazati da su ih stalno koristili za tu svrhu prije 21. lipnja 2011.(uvjerenje policijske uprave/postaje),

- ukoliko je određena osoba u svezi nezakonito izgrađene zgrade protivno prostornom planu podnijela prijavu građevinskoj inspekciji do 21. lipnja 2011. ili je sudu podnijela tužbu u svezi takve gradnje, potrebna je i suglasnost te osobe, koju po službenoj dužnosti pribavlja nadležno upravno tijelo. Također je potrebno ishodit potvrdu javnopravnih tijela da zgrada nije protivna posebnim propisima.
Zahtjevu za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju, na osnovu kojega će se omogućavati upis nezakonito izgrađenih objekata u katastar i zemljišnu knjigu, podnositelj (investitor, vlasnik građevine) zahtjeva prilaže: 

– geodetski elaborat za evidentiranje podataka o zgradama ovjeren od nadležnog katastarskog ureda kojeg je, prema pravilima koja uređuju topografsku izmjeru i katastar, izradila osoba ovlaštena za obavljanje poslova državne izmjere i katastra nekretnina prema posebnom zakonu,

– tri primjerka arhitektonske snimke, koju je izradio ovlašteni arhitekt,

– dokaze o ispunjenom bitnom zahtjevu mehaničke otpornosti i stabilnosti izrađenima po ovlaštenom inženjeru građevinarstva,

– uvjerenja policijske uprave/postaje o mjestu prijavljenog prebivališta do 21. lipnja 2011. za nezakonito izgrađene zgrade (za primjenu dopunskih korektivnih koeficijenata za umanjenje iznosa naknade od 50% do 75% koje ima pravo podnositelj zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju nezakonito izgrađene zgrade određene namjene).

- dokaze u svrhu obračuna naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru.  

Rok za podnošenje zahtjeva za Rješenja o izvedenom stanju je do 31. prosinac 2012. i po proteku toga roka ne može se više podnijeti.

Uz komunalni doprinos morat će se platiti još i neodređena naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru - od nje 50 posto ide državi, a 50 posto lokalnoj samoupravi (JLS). Naknada će biti znatno niža za objekte za stanovanje od onih komercijalnih poput apartmana, ugostiteljstva itd. Iznos naknade riješit će se uredbom vlade i odlukama JLS-a koja bi trebala biti donesena početkom idućeg mjeseca. Moći će se platiti i na rate.

Pravne posljedice neozakonjenja i propuštanja ozakonjenja zgrade izrečene su u članku 22. Zakona:
1) Nezakonito izgrađena zgrada, odnosno zemljište na kojem je izgrađena ne mogu se otuđiti dok se takva zgrada ne ukloni.
2) Ugovor sklopljen protivno odredbi stavka 1. ovoga članka ne proizvodi pravne učinke i ne može se provesti u zemljišnim knjigama niti u drugim javnim evidencijama.

Ozakonjenje izvedene zgrade nije jednostavan ni jeftin postupak. Smatram da mnogi neće moći plaćati njegove troškove i tako će i dalje ostati u ilegalnim objektima koje će im na kraju država ili srušiti ili ih isključiti iz komunalne infrastrukture. Kako bi se plan ozakonjenja velike većine nezakonito izgrađenih kuća u Hrvatskoj zaista proveo, vlasnicima bi vlada putem banaka morala osigurati „legalizacijske“ kredite i jamčiti za iste!

Donošenje ovog zakona privuklo je veliku pozornost javnosti. Dio struke i nevladinih udruga se Zakonu oštro protive. Mali poljoprivrednici se pak osjećaju prevarenim jer im je ranije obećano potpuno besplatno ozakonjenje i time mogućnosti korištenja pretpristupnih fondova (SAPARD i IPARD).