Kada već započne štrajk poslodavac ima pravo da isključi određeni broj radnika s rada. Ne smije to učiniti prije nego prođe osam dana od dana početka štrajka.


Najčešća i najsloženija in­dustrijska akcija radnika i njihovih sindikata je štrajk kojega sindikati provode u svrhu zaš­tite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa svojih čla­nova te zbog neisplate plaće, odnosno naknada plaće, ako nisu isplaćena do dana dospi­jeća. Štrajk može biti posljedica spora o sklapanju, izmjeni ili obnovi kolektivnog ugovora.

Štrajk je uvijek na štetu pos­lodavca. Može trajati duže ili kraće i može angažirati veći ili manji broj radnika. Bitno je da bude zakonit. Kada već za­po­čne štrajk poslodavac ima pra­vo da isključi određeni broj radnika s rada. Ne smije to uči­niti prije nego prođe osam da­na od dana početka štrajka. Broj radnika isključenih s rada ne smije biti veći od polovice broja radnika u štrajku. “Za rad­nike isključene s rada posloda­vac je dužan uplatiti doprinose na najnižu osnovicu ut­vr­đenu posebnim propisom” (čl. 213. Zakona o radu “N.N” 93/14).

U slučaju spora o tome od­lučuje sud kao i u nadležnosti za štrajk. Poslodavac kod koga je sindikat (radnici) u štrajku odlukom isključuje s rada pojedine radnike (poimenično). Ako sindikat odnosno radnici pobijaju odluku o isključenju s rada a sud utvrdi da je tužba osnovana on će presudom vra­titi radnike na rad. U kolektiv­nim radnim sporovima sub­jekti su kolektivni: sindikat na strani radnika i poslodavac (je­dan ili više) prema tome na ko­joj razini je organiziran štrajk.

Kada je u pitanju štrajk u slučaju spora a sklapanju, iz­mjeni ili obnovi kolektivnog ugovora, pravo pozvati na štrajk pripada samo reprezentativnim sindikatima kojima je reprezentativnost utvrđena po­sebnim zakonom i koji su pre­govarali o sklapanju kolektivnog ugovora. U članku 213. st.5. Zakona o radu upisano je da će se na lockout – isključenje s rada, na odgovarajući način pri­­mjenjivati odredbe o štrajku.

To bi značilo da poslodavac mora najaviti sindikatu u štraj­ku da će isključiti s rada od­ređene radnike. Međutim, oko toga nema postupka mirenja jer to vrijedi samo prije početka štrajka. Kako isključenje s rada može uslijediti tek nakon osam dana što je štrajk otpočeo ob­veze mirenja nema iako se o tome mogu dogovarati poslodavac koji namjerava isključiti određene radnike s rada ili ako je to prethodno bilo propisano ili ugovoreno među navede­nim subjektima.

Radniku u štrajku ne može se otkazati ugovor o radu.

Garantira se sudska zab­ra­na nezakonitog isključenja s rada po tužbi sindikata. Nad­ležan je isti sud koji odlučuju o zakonitom štrajku (članak 218. I 219. Zakona o radu).