Zakon minimalnu plaću definira isključivo kao socijalno zaštitni instrument. Iznos minimalne plaće do 31.12. 2013. iznosi 2.984,78 kn


Minimalna plaća je radnopravni pojam i institut poznat u propisima Međunarodne organizacije rada. Međunarodna organizacija rada definira minimalnu plaću kao minimalnu sumu plativu radniku za izvršeni rad ili obavljenu uslugu, unutar zadanog perioda, izračunatu bilo na temelju vremena ili učinka, koja ne smije biti smanjena kako individualnim, tako ni kolektivnim ugovorom, što se garantira zakonom, i koja treba biti definirana tako da pokriva minimalne potrebe radnika i njegove/njezine obitelji, u svjetlu ekonomskih i nacionalnih uvjeta.

U Narodnim novinama br. 39. od 03.04.2013. g. objavljen je novi Zakon o minimalnoj plaći. Ovaj Zakon minimalnu plaću definira isključivo kao socijalno zaštitni instrument. Iznos minimalne plaće do 31.12. 2013. iznosi 2.984,78 kn.

Svake godine Vlada RH iznos minimalne plaće  utvrđuje Uredbom. Ostaje pitanje minimalne plaće radnika koji rade na normu, jer kod njih nije važno samo vrijeme rada nego i učinak. U neprofitabilnim industrijama ima poslodavaca kod kojih radnici imaju plaću koja je manja od minimalne plaće. Ako radnik/ica ne ostvari učinkom plaću koja je jednaka ili viša od minimalne plaće, poslodavac mu/joj ne smije isplatiti nižu plaću za puno radno vrijeme od minimalne zbog toga što je minimalna plaća najniži mjesečni iznos bruto plaće koji pripada radniku za rad u punom radnom vremenu za mjesec dana rada. Svaki dodatak na plaću (rad u smjenama, učinak, minuli rad) dodaje se na propisanu minimalnu plaću.

Minimalnu plaću treba promatrati i s aspekta poslodavaca. Prema mišljenju Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), ovakvo određivanje minimalne plaće ugrožava više od 50.000 radnih mjesta u radnointezivnim industrijama (drvo, tekstil, koža) koje su dominantno prisutne u ruralnim krajevima Hrvatske u kojima su ti subjekti nosioci gospodarske aktivnosti i zapošljavanja.