Nakon očeve smrti pozvani smo na ostavinsku raspravu i moramo platiti oko 4.000 kn troškova. U slučaju da se sestra i ja odreknemo nasljedstva u maminu korist, moramo li platiti taj iznos? Riječ je o stanu koji su mama i tata stekli u bračnoj zajednici. Postoji li makar mogućnost umanjivanja tolikih javnobilježničkih troškova s obzirom da je majka umirovljenik?
Troškovi javnih bilježnika u ostavinskom postupku regulirani su odredbama Pravilnika o visini nagrade i naknade troškova javnog bilježnika kao povjerenika suda u ostavinskom postupku te Pravilnika o privremenoj javnobilježničkoj tarifi. Naime, odredbe Pravilnika koji regulira nagradu i troškove u ostavinskom postupku propisuju da javnom bilježniku u provođenju pojedinog ostavinskog postupka, u pravilu, za sve radnje u tom postupku pripada jedna nagrada i određuje se prema vrijednosti ostavine, a vrijednost ostavine, radi određivanja nagrade, određuje se po slobodnoj ocjeni, na temelju izjava nasljednika, podataka utvrđenih u postupku i podataka koje su nasljednici podnijeli. Ova nagrada naplaćuje se neposredno od nasljednika tijekom ostavinskoga postupka.
O obračunatim i naplaćenim nagradama i troškovima, kao i o možebitno naplaćenom predujmu ovih naknada, bez obzira jesu li isti u ostavinskom spisu zabilježeni na pojedinoj ispravi, javni bilježnik će u spisu voditi i poseban obračunski list kojem će kronološki bilježiti činjenice izvršenih mu uplata po pojedinom nasljedniku te plaćenih mu nagrada i naknada troškova. Po obavljenim radnjama obračunski list će zaključiti potvrđujući jesu li mu u cijelosti podmireni nagrada i troškovi. Javnom bilježniku, u provođenju pojedinog ostavinskog postupka, pripada pravo i na naknadu nastalog i predvidivog mu troška u punom iznosu, a trošak se određuje po pravilima važeće javnobilježničke tarife o trošku.
Odredba članka 7. Pravilnika o visini nagrade i naknade troškova javnog bilježnika kao povjerenika suda u ostavinskom postupku propisuje da ukoliko vrijednost ostavine prelazi iznos od 60.000,00 kuna, pored iznosa nagrade od 200,00 kuna, plaća se još i po 100,00 kuna za svakih započetih 10.000,00 kuna vrijednosti ostavine, ali ne više od 2.500,00 kuna. Slijedom navedenoga, maksimalna naknada iznosi 2.500,00 kn, no nju je potrebno uvećati za pripadajući PDV od 25% (625,00 kn) te eventualne dodatne troškove JB u ostavinskom postupku sukladno važećoj javnobilježničkoj tarifi. Dakle, iznos od 4.000,00 kn jeste značajan, ali s obzirom na vrijednost ostavine nije nužno ni pretjeran niti izvan okvira pravilnika koji uređuju javnobilježničke nagrade i naknade troškova. Ukoliko imate sumnje u obračun javnog bilježnika, od istoga možete zatražiti da specificira svoje troškove, pa ćete lakše utvrditi što se na koji dio odnosi. Glede dijela pitanja o tome tko bi trebao snositi troškove ostavinskoga postupka, to je osoba u čiju korist je cijeli postupak i proveden, dakle, Vaša majka.