Nasljedno pravo

Mogu li na temelju izjava svjedoka naslijediti ostavinu susjeda?
Mogu li na temelju izjava svjedoka naslijediti ostavinu susjeda?

Nakon smrti mog susjeda slijedi ostavinska rasprava. Susjed nema živih roditelja ni žive braće, a nitko od njih troje braće se nije oženio. Dakle, po nasljednom pravu njegova imovina prelazi na najbliže potomke, u ovom slučaju na njegove bratiće. On je za svog života govorio kako želi svu svoju imovinu ostaviti meni i to je čulo najmanje desetak ljudi u selu. Mogu li na temelju svjedoka i s tom punomoći za račun u banci dobiti pravo na nasljedstvo imovine?

Majka je ovršena zbog očevih dugova, hoću li i ja naslijediti njegove dugove?
Majka je ovršena zbog očevih dugova, hoću li i ja naslijediti njegove dugove?

Prije pet godina umro mi je otac, njegovim nasljednikom proglašena je moja majka. Otac je imao dugove te je mamina mirovina bila ovršena. Sada mi je i majka umrla. Ako prihvatim njezino nasljedstvo, odgovaram li za dugove pokojnog oca?

Bivša supruga traži odvajanje bračne stečevine iz ostavine, ali želi i status izvanbračne supruge
Bivša supruga traži odvajanje bračne stečevine iz ostavine, ali želi i status izvanbračne supruge

Može li bivša supruga kojoj je brak trajno prestao u tom ostavinskom postupku nastupiti s dva statusa: kao bivša supruga i kao izvanbračna supruga bez dokaza?

Može li se provesti uknjižba s darovnog ugovora ako ostavinska nije gotova?
Može li se provesti uknjižba s darovnog ugovora ako ostavinska nije gotova?

Može li se izvršiti uknjižba s darovnog ugovora koji je ovjerio javni bilježnik ako nije završena ostavinska rasprava za nasljednike?

Odgovaramo li za sudski spor pokojne majke ako nismo ništa naslijedili?
Odgovaramo li za sudski spor pokojne majke ako nismo ništa naslijedili?

S obzirom da nismo ništa nasljedili nakon njene smrti, jesmo li oslobođeni i mogućeg duga ako se taj spor izgubi (po čl.139 Zakona o nasljeđivanju odgovaramo u visini nasljeđenog dijela)? Nismo se odricali nasljedstva jer nasljedstvo kao takvo ne postoji (novac, imovina).

Opunomoćeni odvjetnik nije nas obavijestio o prekidu postupka
Opunomoćeni odvjetnik nije nas obavijestio o prekidu postupka

Saznala sam da nas odvjetnik nije obavijestio da je sud prije 6 mjeseci prekinuo postupak i da tako nismo mogli nastaviti parnicu. Iznenadila me neprofesionalnost odvjetnika. Što učiniti?

Može li sedamnaestgodišnjak predstavljati sam sebe u ostavinskom postupku?
Može li sedamnaestgodišnjak predstavljati sam sebe u ostavinskom postupku?

Sin će uskoro navršiti 17 godina i ide u 3. razred gimnazije. Može li on sam sebe predstavljati u ostavinskom postupku budući da je jedini nasljednik, odnosno odreći će ga se jer su dugovi veliki?

Može li oporuka starijeg datuma pobiti ugovor o uzdržavanju ili darovni ugovor?
Može li oporuka starijeg datuma pobiti ugovor o uzdržavanju ili darovni ugovor?

Može li oporuka bez datuma ili starijeg datuma pobiti ugovor o uzdržavanju ili darovni ugovor ukoliko je darovnim ugovorom obuhvaćeno nešto što je navedeno u oporuci?

Može li sestra osporiti oporuku ako dobiva manje nego brat?
Može li sestra osporiti oporuku ako dobiva manje nego brat?

Moji roditelji su vlasnici imovine koja je etažirana na dva dijela. Oni žive na jednoj etaži, a na drugoj živim ja sa svojom obitelji. Sestra se udala i ne živi s nama. Roditelji su joj oporučno ostavili svoj dio, tj. kuću koja ima 84 m2, a meni onu u kojoj živim (223 m2) koja zbog razlike u veličini tržišno vrijedi više. S tim da sam ja na svojem dijelu i svojim sredstvima povećao kvadraturu, koja je u početku iznosila nepuna 40 m2. Mogu li sudac, sestra ili netko treći osporiti oporuku ili darovnicu zbog jednakopravnosti nasljeđivanja tj. zakona prema kojem nasljednici imaju prava na jednake dijelove?

Majka je umrla prije nego je upisana kao vlasnik nasljeđene nekretnine, što sad?
Majka je umrla prije nego je upisana kao vlasnik nasljeđene nekretnine, što sad?

Prije dvije godine proveden je ostavinski postupak i obiteljski stan je raspoređen na majku i četvoro djece. No, navedeno nije provedeno u knjigama. S obzirom da je majka nedavno umrla, je li potrebno prvo provesti navedeno u knjigama nadležne gruntovnice ili se može novo vlasništvo odrediti novom ostavinskom raspravom?