Pročitala sam na internetu razliku između neprihvaćanja i odricanja od nasljedstva. Kakav tretman ima osoba koja prima inkluzivni dodatak, kakve posljedice ima kod nasljeđivanja, neprihvaćanja ili odricanja? Gubi li prihvaćanjem nasljedstva inkluzivni dodatak ukoliko je naslijeđena imovina dovoljna za život? Gubi li odricanjem ili neprihvaćanjem pravo jer si je prihvaćanjem mogla osigurati sredstva za život?

Pitanja koja postavljate regulirana su odredbama Zakona o inkluzivnom dodatku koji pobliže regulira pitanja vezana uz inkluzivni dodatak, no za ona pitanja koja istim nisu uređena upućuje se na Zakon o socijalnoj skrbi.

Inkluzivni dodatak je financijsko pravo koje se odobrava osobama s invaliditetom radi omogućavanja njihove socijalne uključenosti i pokrivanja troškova koji proizlaze iz oštećenja funkcionalnih sposobnosti. Ovaj dodatak omogućuje osobama s invaliditetom ravnopravnije sudjelovanje u društvu pokrivajući dodatne troškove koji su izravna posljedica invaliditeta.

Iznos prava na inkluzivni dodatak definiran je člankom 11. Zakona o inkluzivnom dodatku i razvrstava se u pet razina potpore na temelju Liste vrste i težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti definirane propisima kojima se uređuje vještačenje i metodologija vještačenja, detaljnije definirane u članku 13. istog zakona.

Pravo na inkluzivni dodatak ne priznaje se:

  • osobi kojoj je priznata usluga smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima,

  • osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima,

  • osobi koja doplatak za pomoć i njegu ostvaruje prema posebnim propisima, osim korisnika prava na pomoć i njegu iz članka 11. stavka 2. Zakona.


Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu iz članka 11. stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga Zakona ne priznaje se osobi koja:

  1. ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima,

  2. ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti,

  3. joj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi ili kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima.

Važno je napomenuti da se nasljedstva osoba može odreći, može ga prihvatiti pa ustupiti svoj nasljedni dio nekom od drugih nasljednika po svom izboru ili ga može prihvatiti, čime naslijeđena imovina prelazi u njezino vlasništvo.

Ukoliko neku imovinu naslijedite kao korisnik prava na inkluzivni dodatak, dužni ste obavijestiti Zavod za socijalni rad o svakoj promjeni koja utječe na daljnje korištenje prava ili na visinu priznatog iznosa, najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene. Zavod će, u skladu sa zakonom, odlučiti ima li činjenica nasljeđivanja utjecaja na krug vaših prava.

Zakon o inkluzivnom dodatku, kao i Zakon o socijalnoj skrbi, ne regulira pitanje besplatnog raspolaganja nasljednika (odricanja od nasljedstva ili prihvata i ustupanja nasljedstva) kao postupanje koje bi imalo utjecaj na krug prava koja reguliraju.

No, postoji mogućnost tumačenja da je korisnik prava imao mogućnost ostvarenja sredstava potrebnih za život kojih se odrekao ili ih ustupio. Takvo postupanje Zavod za socijalni rad može protumačiti kao okolnost koja ukazuje na to da osoba nije iskoristila svoje imovinske mogućnosti za osiguranje sredstava za život, što bi moglo utjecati na ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak.