Povjerenik sam sindikata u vodoprivredi. Poslodavac me pozvao da mi kaže da smo svi na čekanju do daljnjeg jer nema novaca, posla i ne može se raditi zbog vremenskih neprilika. Je li po zakonu da poslodavac prekine korištenje starih godišnjih odmora i po svojoj odluci pošalje radnike na čekanje? Kolika su nam primanja na tom čekanju?


Zakon o radu koji je na snazi u Republici Hrvatskoj ne poznaje termin "slanja radnika na čekanje". Osoba je u radnom odnosu kod određenog poslodavca ili nije, te sukladno tome ostvaruje prava koja joj iz radnog odnosa pripadaju.

Poslodavac ima pravo u skladu s važećim kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu odnijeti odluku o eventualnoj preraspodjeli radnog vremena, ali ne na način da Vas na neodređeno vrijeme jednostavno udalji s radnih mjesta.

Kako je već navedeno, "čekanje" je termin koji u Zakonu o radu jednostavno ne postoji, jedini institut koji bi se eventualno s istim mogao povezati bio bi plaćeni ili neplaćeni dopust. Radnik ima pravo na plaćeni dopust u ukupnom trajanju od sedam radnih dana u situacijama koje jasno definira ZOR u članku 65. Situacija koju navodite nije među njima.

Neplaćeni dopust može se odrediti samo na zahtjev radnika i za vrijeme tog dopusta prava i obveze iz radnog odnosa miruju. Međutim takav dopust ne može odrediti samostalno poslodavac.

Sve dok ste kod poslodavca u radnom odnosu ostvarujete pravo na plaću i druga davanja (mirovinsko, zdravstveno) sukladno zakonskim odredbama, kolektivnom ugovoru i ugovoru o radu. Poslodavac ne može samovoljno odstupati od onoga na što se obvezao, pogotovo ne na način da radnike uputi na "čekanje". Sva novčana potraživanja koja prema poslodavcu imate iz radnog odnosa zastarijevaju u roku od tri godine.

Odluke koje donosi, a koje utječu na prava radnika iz radnog odnosa, poslodavac je dužan dostaviti radnicima u pisanom obliku s pravom podnošenja zahtjeva za zaštitu prava radnika pred poslodavcem, ukoliko ista odluka nije u skladu sa Zakonom o radu. Zahtjeve obavezno podnesite u roku od 15 dana kako biste pokrenuli postupak zaštite svojih prava kod samog poslodavca, ali i kako biste si osigurali mogućnost kasnijeg sudskog pobijanja odluka poslodavca. Za zaštitu se obvezno obratite Vašem sindikatu te inspekciji rada.