Mali poduzetnici često svoje “biznise” doživljavaju kao svoju djecu. Doista, stvorili su nešto što nije postojalo! Također, jednako kako se djeci posvećujemo cijeli život, tako se najčešće i od svojih poduzeća ili obrta teško rastajemo.
Naša prava djeca nerijetko budu zakinuta u svom djetinjstvu upravo zbog silnog napora kojeg ulažemo u poslovanje, pa im to materijalno nastojimo nadoknaditi. Možda je to uzrok njihovog kasnijeg ponašanja zbog kojeg je nastala narodna mudrost kako jedna generacija stvara, a druga razara.
Ipak, najčešće u obiteljskim poslovima sve generacije budu uključene u posao, pa rastu s njime.
Danas ću s aspekta tema koje pratim spomenuti dostupne načine prijenosa poslovanja na nasljednike, ili na neke druge osobe - za slučaj da je biznis dovoljno interesantan za nastavak poslovanja nekoj trećoj osobi.
Obrt, kao registrirana gospodarska djelatnost fizičke osobe, vezana je konkretno za osobu obrtnika. Želi li obrtnik prepustiti konkretno isto poslovanje drugoj osobi, neko vrijeme trebaju poslovati kao ortaci, kroz zajednički obrt. Po umirovljenju, prvi obrtnik će izaći iz obrta, a drugi ortak nastavlja samostalno dalje poslovati. Naravno, preuzimatelj treba zadovoljavati sve propisane uvjete za vođenje obrta, osobito ako je obrt vezan stručnom spremom ili majstorskim ispitima. Postupak je isti za rođake i za treće osobe.
Ako je dijete do ulaska u obrt bilo zaposlenik, treba i u tom pogledu regulirati svoj status pri mirovinskom i zdravstvenom osiguranju, jer od ulaska u obrt treba biti adekvatno prijavljen.
U zajedničkom obrtu svaki od obrtnika plaća pun iznos doprinosa, u ovom trenutku to je 1.940 kn. Također, svaki od njih plaća svoju članarinu HOK-u, mjesečno 44 kn.
Kod poduzeća je situacija malo zamršenija, jer ono mora imati osnivača i direktora, pri čemu je status svakog od njih potpuno drugačiji. Podsjetimo se, osnivaču pripada dobit poduzeća, a direktor zastupa poduzeće i u njegovo ime preuzima prava i obveze te odgovara za njegovo poslovanje. Jedna osoba može istovremeno biti u oba statusa.
Prokurista je osoba kojoj direktor prenosi sve ili dio svojih ovlasti. Njega poduzeće ne mora imati, ali se često pokaže kako je praktično uvesti ga u poslovanje.
Osnivač može biti prokurista, a direktor ne može. Također, prokurista može biti i neka osoba koja nije ni osnivač ni direktor. Prokuristi ne pripada dobit. On može, ali ne mora ostvarivati naknadu za svoj rad.
Kada poduzetnik želi prenijeti poduzeće svojoj djeci, od presudne je važnosti da i on i svi uključeni dobro shvate pravnu poziciju svake od ovih funkcija. Moje je iskustvo da mnogi mali poduzetnici to ne shvaćaju u potpunosti.
Dodatna je okolnost da poduzeće može imati više direktora, a osnivač odlukom određuje zastupaju li oni poduzeće samostalno ili zajednički. Na koji način odgovaraju skupštini ili jednom osnivaču i kako se rješavaju svi međusobni odnosi kada je više samostalnih direktora definira se internim aktima. Zajedničko nesamostalno zastupanje u praksi je često praćeno s operativnim izazovima.
Svi ovi odnosi postaju zanimljivi osobito kada su braća i sestre u poziciji da zajednički rukovode poduzećem kojemu je osnivač i dalje roditelj!
Potrebna je velika doza roditeljske i poduzetničke promišljenosti i mudrosti da sve funkcionira i da svi budu zadovoljni. Mnogi nisu u stanju sve to iznijeti, pa ostave djeci rješavanje po nasljeđivanju.
U tom slučaju, ako oporučno nije drugačije određeno, udjele u poduzeću svi nasljednici jednako dijele. Međutim, time će biti riješeno samo pitanje vlasništva, dok će novog direktora oni sami morati odrediti. Zbog raznih okolnosti, ostavinski postupci znaju potrajati, a poduzeće koje nema direktora, jer je ovaj preminuo, je zapravo u nemogućnosti poslovanja sve dok se ne imenuje druga fizička osoba koja će njime rukovoditi.
Stoga mali poduzetnik mora svoju čvrstu i odlučnu narav iskazati i u činu prijenosa poduzetništva na nasljednike.
Naravno, postoji i opcija prodaje udjela trećim osobama, koje će vjerojatno željeti same imenovati upravu. Na taj se način poduzetnik trajno oprašta od svoje tvorevine, poduzeća, a zauzvrat dobiva novac kao protuvrijednost ukupne tržišne pozicije i bilance poduzeća. Njega može poći trošiti na tropski otok, ili podijeliti kome i kako želi.
Poživjeli mi dugo, i sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
Načini prijenosa poslovanja na nasljednike
Izdvojeni članci
Kupnja franšize može biti atraktivan način ulaska u poduzetničke vode, no ključ uspjeha leži u detaljnoj pripremi i razumijevanju specifičnih zahtjeva franšiznog poslovnog modela. Detaljna analiza i istraživanje tržišta, financijske analize te pravna zaštita igraju ključnu ulogu u donošenju informiranih i uspješnih odluka
Jeste li se susreli sa situacijom da ste tijekom godine imali velike odljeve novčanih sredstava, a porezna obveza vam je bila neočekivano velika? Mislim da znam zašto. Pročitajte u nastavku!
Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura