Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad). To je odredba članka 81. Zakona o radu “N.N” 93/14.
Propisi nejedinstveno definiraju pojam plaće pa je uputno to primjenjivanje kada se na konkretan slučaj primjenjuje taj propis. Tako, Zakon o radu u članku 91.st.3. definira ovako: “Pod plaćom se…. Podrazumijeva osnovna ili minimalna plaća i sva dodatna davanja bilo koje vrste, koja poslodavac izravno ili neizravno, u novcu ili naravi, na temelju ugovora o radu, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu ili drugog propisa isplaćuje radnici ili radniku za obavljen rad”. Tako npr. može se zaključiti da je i božićnica plaća.
Polazište je u ugovoru o radu koji je osnov za radni odnos, kao pravni odnos prava, obveza i odgovornosti kako poslodavca tako i radnika. To je osnov i za plaću, ali i za druge troškove vezane uz obavljanje rada. Troškove snosi poslodavac jer radnik u radnom odnosu ne snosi nikakve troškove.
Poslodavac, pored ostalog radniku isplaćuje troškove putovanja na službenom putu (prijevoz, smještaj, dnevnica kao povećani trošak i dr.) i slično.
Sve ostalo, osim naknade troškova, predstavlja plaću. Božićnica je primanje u novcu, svojevrsna naknada za rad za cijelu godinu.
Ima poslodavaca, po naravi posla koji radniku plaćaju troškove smještaja, davanje službenog auta na korištenje, plaćanja ljetovanja itd. Besplatno ljetovanje je primanje u naravi i predstavlja naknadu za rad, jer to nije pokriće troškova poslovanja koje snosi poslodavac. I to treba da se računa u naknadu za godišnji odmor.
Naknada plaće za godišnji odmor isplaćuje se na način i u rokovima kako se isplaćuje plaća, dakle do 15-tog u idućem mjesecu. Nema obveze da se naknada isplaćuje unaprijed iako je to dobro i to čine poslodavci. O tome poslodavac radniku daje ispravu, pa i ako ne isplati naknadu riječ je o ovršnoj ispravi, sve u roku od 15. dana. Suprotno ponašanje poslodavca predstavlja prekršaj.