Jedna osoba može izvoditi praktični dio naukovanja za najviše tri naučnika, a ako ta osoba radi puno radno vrijeme samo na naukovanju, obrtnik ili pravna osoba mogu naukovati i do 16 naučnika


Učenici koji kod poslodavca rade radi naukovanja, smatraju se osobama na radu u smislu čl. 5. Zakona o zaštiti na radu. Za njih važi poseban režim zaštite na radu, ali i poseban režim zaštite prava na radu. Sve je to uređeno Zakonom o obrtu, Pravilnikom o izvođenju i načinu organiziranja nastave u strukovnim školama, Pravilniku o minimalnim uvjetima za ugovore o naukovanju i dr.

Naučnikom se smatra samo osoba koja ima zaključen pisani ugovor o naukovanju. Naučnik može naukovati kod obrtnika i/ili pravne osobe (poslodavca). Poslodavci moraju imati dozvolu (licencu) za izvođenje praktičnog dijela naukovanja(„N.N.“ 02/08). Polaznik praktičnog dijela naukovanja može raditi samo uz stručno vodstvo nastavnika u ustanovi, odnosno mentora kod poslodavca.

Broj naučničkih mjesta kod obrtnika ili pravne osobe ovisi o opremljenosti radionice i o broju osoba koje mogu izvoditi praktični dio naukovanja. Jedna osoba može izvoditi praktični dio naukovanja za najviše tri naučnika, a ako ta osoba radi puno radno vrijeme samo na izvođenju praktičnog dijela naukovanja,  obrtnik ili pravna osoba mogu naukovati najviše 16 naučnika. Posebna obveza određena je prema Pravilniku o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama („N.N.“140/09), a odnosi se na  zaštitu na radu (obuka i polaganje ispita) i evidentiranje u mapi praktične nastave.

Međutim, ima slučajeva da se naukovanje izvodi i po ugovoru o radu, a ne po navedenim propisima, pa će u tom slučaju biti potrebno da na to pristane roditelj, staratelj ili skrbnik maloljetnika. U tim slučajevima maloljetnik se može zaposliti samo nakon prethodnog utvrđivanja posebne zdravstvene sposobnosti. Oni se ne smatraju naučnikom.

Za naukovanje u vezanim obrtima sklapa se pisani ugovor o naukovanju gdje praksa traje najduže 20 odnosno 40 sati tjedno, a raspoređuje se u vremenu od 8 do 20 sati. Ako su naučnici mlađi od 15 godina, rade 4 sata dnevno (20 sati tjedno), a stariji rade 8 sati dnevno (40 sati tjedno). Sve se to precizira izvedbenim planom i programom praktičnog dijela naukovanja, što se dnevno evidentira i ovjerava. Ako naučnik dnevno radi više od 4 i pol sata, ima pravo na odmor, stanku u trajanju od najmanje 30 minuta. Ima pravo na dnevni odmor između dva radna dana od najmanje 14 sati te na tjedni odmor od najmanje 48 sati.  

Kako je već napisano, Zakon o radu omogućava da se maloljetnik zaposli u radnom odnosu i s navršenih 15 godina života, osim na poslovima koji su posebno propisani. U tom slučaju primjenjuju se odredbe Zakona o radu („N.N.“ 149/09, 61/11). Zabranjeno je zapošljavanje maloljetnika koji pohađaju obvezno osnovno obrazovanje. Ostali maloljetnici zapošljavaju se po privoli roditelja, staratelja ili skrbnika, odnosno zakonskog zastupnika. U tom slučaju „maloljetnik je poslovno sposoban za sklapanje i raskidanje ugovora o radu te za poduzimanje svih pravnih radnji u vezi s ispunjenjem prava i obveza iz toga ugovora ili u vezi s tim ugovorom.“ Ministar nadležan za rad pravilnikom propisuje poslove na kojima se ne može zaposliti maloljetnik, jer mogu „ugroziti njegovu sigurnost, zdravlje, ćudoređe ili razvoj.“

Dakle, rad maloljetnika uređen je posebnim režimom, bez obzira radi li se o naukovanju ili o radu u radnom odnosu.