19.05.2014.
Neka ograničenja ugovaranja u radnom odnosu
Zakon o radu „N.N“ 147/ 09, 61/11,82/12 i 73/13 određuje slobodu ugovaranja u radnom odnosu. Mogu se ugovarati uvjeti rada samo ako su povoljniji za radnika, a za manje samo ako zakon to izričito predviđa. Ugovorom o radu mogu se ugovarati samo povoljniji uvjeti za radnika. To se odnosi i na sporazum između radničkog vijeća i poslodavca. Prava radnika ne mogu se umanjivati niti kolektivnim ugovorom. Zakon o radu uređuje najnižu razinu prava radnika u radnom odnosu, pa je logično da se drugim propisom te razine može povoljnije za radnika riješiti. To se može odnositi na plaću, godišnji odmor, plaćeni dopust i sl. Povoljnije se odnosi i na uvjete rada, prekovremeni rad, rad noću, blagdanima i dr. Ta i druga prava uređuju se i primjenjuju samostalno.
Međutim, primjena povoljnijeg prava za radnika ograničena je u Zakonom određenim slučajevima. Tako, npr. Ugovor o radu sklapa se uvijek kada narav posla upućuje na to pa ne dolazi u obzir druga vrsta ugovora, bez obzira što bi se tako dogovorili radnik i poslodavac (npr. Ugovor o djelu, ugovor o mandatu, ugovor o punomoći). Radnik je uvijek fizička osoba koja za poslodavca obavlja rad osobno i za plaću, propisanom radnom vremenu, po uputama i pod nadzorom poslodavca koji može biti pravna i/ili fizička osoba. Ugovor o radu može sklopiti fizički sposobna osoba koja ispunjava fizičke, stručne i druge uvjete i poslovno je sposobna. To ne može biti osoba mlađa od 15 godina.
No, ne treba o tome olako odlučivati, jer ima u praksi slučajeva gdje poslodavac angažira i nekoliko mjeseci nezaposlenu osobu koja nije obrtnik niti se bavi samostalnim zanimanjem, a ima sklonosti za slikarstvo, kiparstvo i slično, pa mu ovaj za određenu u pravilu ugovorenu zaradu (naknadu) radi u njegovim prostorijama određeni rad (sliku, kip i sl.). To nije radni odnos. To je autorski rad (djelo) i to je ugovor obveznoga a ne radnoga prava.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez