25.02.2015.
Novi obveznici podnošenja Izjave o fiskalnoj odgovornosti

Zakonom o fiskalnoj odgovornosti, koji je na snazi od 1. siječnja 2011. godine, uvedena je obveza davanja Izjave o fiskalnoj odgovornosti kao godišnje izjave čelnika proračunskog i izvanproračunskog korisnika državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i čelnika jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Čelnici proračunskih subjekata dužni su uspostaviti učinkovito i djelotvorno funkcioniranje sustava financijskog upravljanja i internih kontrola, u funkciji osiguranja zakonitog, namjenskog i svrhovitog korištenja proračunskih sredstava. Naglasak je na ispravnoj primjeni temeljnih propisa kojima je uređeno upravljanje javnim financijama, a koje uređuju Zakon o proračunu, Zakon o fiskalnoj odgovornosti, Zakon o sustavu unutarnjih financijskih kontrola u javnom sektoru i Zakon o Državnom uredu za reviziju.
Predaja Izjave podrazumijeva davanje Izjave na posebnom propisanom dokumentu, uz koju je potrebno priložiti sljedeće dokumente: popunjen Upitnik, Plan otklanjanja slabosti i nepravilnosti, Izvješće o otklonjenim slabostima i nepravilnostima utvrđenim prethodne godine i Mišljenje unutarnjih revizora o sustavu financijskog upravljanja i kontrola za područja koja su bila revidirana u prethodnoj godini.
Izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnoj odgovornosti u dijelu koji se odnosi na Izjavu o fiskalnoj odgovornosti proširen je obuhvat Zakona i na trgovačka društva u državnom ili vlasništvu jedne ili više jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Pod vlasništvom se podrazumijeva 100% vlasništvo. Odgovorne osobe (uprava/direktor) takvih trgovačkih društava dužni su podnijeti Izjavu o fiskalnoj odgovornosti nadležnom ministarstvu, odnosno nadležnoj jedinici lokalne i područne samouprave koja provjerava njezin sadržaj. Ako je riječ o mješovitoj strukturi vlasništva (više jedinica lokalne i područne samouprave), Izjavu je potrebno dostaviti onoj jedinici koja ima većinsko vlasništvo, a ako je riječ o jednakim vlasničkim udjelima, onda Izjavu treba dostaviti svim jedinicama koje su dužne provjeriti njen sadržaj. Izjava za ovakva trgovačka društva po prvi put se podnosi za 2014. godinu te je prvotni Zakonski rok bio 28. veljače 2015. godine. Budući da prijedlog Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o sastavljanju i predaji Izjave o fiskalnoj odgovornosti i izvještaja o primjeni fiskalnih pravila još uvijek nije usvojen (javno je objavljen i dostavljen na mišljenje nadležnim tijelima sukladno poslovniku Vlade RH), možemo reći da je prema trenutnom prijedlogu krajnji rok podnošenja Izjave prolongiran za 31. ožujak 2015. godine.
Važno je napomenuti da je prijedlogom Uredbe Upitnik o fiskalnoj odgovornosti za trgovačka društva značajno izmjenjen i prilagođen poslovanju trgovačkih društava u odnosu na Upitnik kojeg sastavljaju proračunski i izvanproračunski korisnici državnog proračuna. Na web stranicama Ministarstva financija objavljuju se sve novosti vezane uz Izjavu, objavljen je Registar trgovačkih društava koja su u obvezi predati Izjavu o fiskalnoj odgovornosti, Izjava o fiskalnoj odgovornosti i svi dokumenti (prilozi) koji se podnose uz Izjavu (http:// www.mfin.hr/hr/izjava-o-fiskalnoj-odgovornosti).
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a
Prag za PDV obveznike povećao se s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Ova promjena ima značajan utjecaj na mnoge porezne obveznike i zahtijeva pažljivo praćenje i prilagodbu
Ova godina donosi nekoliko prilika za produžene vikende i duže odmore uz minimalno korištenje godišnjeg odmora. Pogledajmo koje su to prilike i kako najbolje iskoristiti neradne dane u 2025. godini