Jedna od važnijih izmjena u prijedlogu novog Zakona o računovodstvu odnosi se na kriterij za razvrstavanje veličine poduzetnika, odnosno uvedena je nova kategorija - mikro poduzetnici.


Stupanjem na snagu raču­novodstvene Direktive 2013/ 34/EU Europskog parlamenta, usvojene 26. lipnja 2013. godine, sve države članice najkasnije do 1. srpnja 2015. godine moraju izmijeniti i uskladiti svoje Za­kone s odredbama navedene Direktive. Na sjednici održanoj. 5. veljače 2015. godine, Vlada Re­publike Hrvatske je razmat­rala prijedlog novog Zakona o računovodstvu i dan kasnije prijedlog Zakona je upućen na prvo čitanje u Sabor. Prema datumu navedenom u Prijedlogu Zako­na o računovodstvu, Zakon bi trebao stupiti na snagu 1. srpnja 2015. godine.

Prema prijedlogu novog  Za­kona o računovodstvu, jedna od važnijih izmjena odnosi se na kriterij za razvrstavanje veličine poduzetnika, odnosno uvedena je nova kategorija - mikro podu­zetnici. Razvrstavanje poduzet­nika je važno, jer su u ovisnosti o veličini poduzetnika propisane različite obveze. Parametri za razvrstavanje ostali su gotovo isti kao i u trenutno važećem Za­konu o računovodstvu, a to su: ukupna aktiva, ukupan prihod (umjesto ovog parametra uveden je novi pojam - neto prihod) i broj radnika. Neto prihod je definiran kao prihod ostvaren prodajom proizvoda i usluga nakon oduzimanja popusta i PDV-a te drugih poreza izravno povezanih s prihodima, dakle, osim u izuzetnim situacijama, niti ovaj parametar nije izmi­jenjen.

Prema prijedlogu novog Za­kona o računovodstvu, u mi­k­ro poduzetnike spadaju podu­zet­nici koji ne prelaze dva od tri slje­deća uvjeta: ukupna aktiva do 2,6 milijuna kuna, neto prihod do 5,2 milijuna kuna, prosječan broj radnika do (i uključujući) 10.

U male poduzetnike spadaju poduzetnici koji ne prelaze dva od sljedeća tri uvjeta: ukupna ak­tiva do 30 milijuna kuna, netto prihod do 60 milijuna kuna, prosječan broj radnika do (i uključujući) 50.

U srednje poduzetnike spa­daju poduzetnici koji ne prelaze dva od sljedeća tri uvjeta: ukupna aktiva 150 milijuna kuna, neto prihod 300 milijuna kuna, prosječan broj radnika do (i uk­ljučujući) 250.

U velike poduzetnike spadaju poduzetnici koji prelaze dva od tri navedena kriterija za srednje poduzetnike.

Za mikro poduzetnike, kojih je na hrvatskom tržištu, ali i na tržištu Europske unije, najviše, prijedlogom novog Zakona o ra­čunovodstvu, a posljedično i izmjenama u Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja, najavljeno je značajno pojednostavljenje financijskog izvještavanja i mogućnost ukidanja primjene metode fer vrijednosti u vrednovanju odre­đenih stavaka bilance. 

Neke od ostalih važnih izmjena su sljedeće:
- ukida se obveza potpisiva­nja računa ako račun sadržava sve bitne elemente koje uređuju porezni propisi i ako sadrži ime i prezime osobe koja je odgovorna za njegovo izdavanje,   
- produljeni su rokovi čuva­nja knjigovodstvenih isprava sa sadašnjih 7 na 11 godina u dijelu koji koji se odnosi na pomoćne knjige,
- smanjeni su rokovi zaklju­čivanja poslovnih knjiga, gdje je propisano da se poslovne knjige moraju zaključiti najkasnije 4 mje­seca nakon završetka pos­lov­ne godine
- proširena je odgovornost za sastavljanje i objavljivanje financijskih izvještaja, gdje su, osim osobe ovlaštene za zastupanje društva, financijske izvještaje dužni potpisati svi članovi up­rave (direktori), odnosno svi iz­vršni direktori društva. Tako­đer, osim uprave, za financijske izvještaje odgovorni su i svi čla­novi nadzornog odbora u ok­vi­ru svojih zakonom pro­pisanih nadležnosti.