Zakon o radu “N.N” 93/14 utvrđuje da radnici zaposleni kod poslodavca koji zapošljavaju najmanje 20 radnika, osim radnika zaposlenih u tijelima državne uprave, imaju pravo sudjelovati u odlučivanju o pitanjima u vezi s njihovim gospodarskim i socijalnim pravima i interesima. To može biti samo na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o radu (članak 140.).

Radnici imaju pravo izabrati na slobodnim i neposrednim izborima tajnim glasovanjem, jednog ili više svojih predstavnika kod poslodavca u zaštiti i promicanju njihovih prava i interesa. To je samo zakonska mogućnost koju radnici realiziraju prema svojoj inicijativi i volji.

Broj članova radničkog vijeća utvrđuje se prema broju radnika zaposlenih kod određenog poslodavca. Bira se na mandat od četiri godine. Izbori se redovito održavaju u razdoblju od 1. ožujka do 31.svibnja. Aktivno i pasivno biračko pravo, pravo birati i biti birani imaju svi radnici zaposleni kod određenog poslodavca, na određeno ili na neodređeno vrijeme, osim članova upravnih i nadzornih odbora, članova njihovih obitelji te radnika ovlaštenih zastupati poslodavca u odnosu na osobe kod njega zaposlene ili treće osobe. Detalji su propisani pravilnikom ministra. Ako poslodavac namjerava donijeti kakvu odluku važnu za položaj radnika, mora se savjetovati s radničkim vijećem o namjeravanoj odluci. Pri tome je poslodavac dužan dati radničkom vijeću sve bitne podatke za donošenje te odluke i njezin utjecaj na položaj radnika.

Ako poslodavac donese odluku bez savjetovanja s radničkim vijećem, takva odluka poslodavca bila bi ništava.

U odredbama stavka 3.članka 150. Zakon o radu navodi neke potencijalne odluke koje bi donio poslodavac ali se pri tome mora savjetovati s radničkim vijećem. To su:

1) donošenje pravilnika o radu;

2) plan zapošljavanja, razvoj i politika zapošljavanja i otkazu ugovora o radu, jednom ili više radnika;

3) prijenos poduzeća, dijela poduzeća, gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti; prijenos ugovora o radu na novog poslodavca; utjecaj prijenosa ugovora radnika na novog poslodavca na radnike na koje se prijenos odnosi;

4) mjere u vezi sa zaštitom zdravlja i sigurnosti na radu;

5) uvođenje nove tehnologije i njezin utjecaj na organizaciju rada i način rada;

6) plan godišnjih odmora;

7) raspored radnog vremena;

8) noćni rad;

9) naknade za izume i tehnička unapređenja;

10) kolektivni višak radnika prema posebnim propisima i slučajevima što ih određuje Zakon o radu.

Kolektivnim ugovorom mogu se utvrditi i drugi slučajevi savjetovanja poslodavaca i radničkog vijeća.

Radničko vijeće dužno je u roku od osam dana odgovoriti poslodavcu na njegov prijedlog odluke, a ako ne odgovori smatrat će se da se tom odlukom slaže.