20.05.2015.
Oporezivanje PDV-om turističkih agencija koje posluju kao posrednici i zastupnici

U svom poslovanju putnička/turistička agencija (u nastavku teksta “agencija”) može se pojaviti u svojstvu posrednika i zastupnika. U svojstvu posrednika/zastupnika agencija djeluje kada usluge obavlja u tuđe ime i za tuđi račun, odnosno u ime i za račun pravne ili fizičke osobe koja obavlja uslugu smještaja. Agencija koja djeluje kao posrednik ili zastupnik ne može primijeniti poseban postupak oporezivanja putničkih/turističkih agencija o kojemu smo pisali u ovoj rubrici.
Posredovanje je uređeno odredbama čl. 835. do 848. Zakona o obveznim odnosima. Ugovor o posredovanju predstavlja dvostrano obvezni ugovor kojim se posrednik obvezuje dovesti u vezu s nalogodavcem osobu koja bi s njim pregovarala o sklapanju ugovora te se nalogodavac obvezuje isplatiti posredniku za tu uslugu određenu proviziju ako ugovor bude sklopljen.
Zastupanje je uređeno odredbama čl. 804. do 834. Zakona o obveznim odnosima. Ugovorom o trgovinskom zastupanju propisana je obveza zastupnika da će za vrijeme trajanja ugovora pregovarati s trećim osobama o sklapanju ugovora u ime i za račun nalogodavca te da će, ako je tako ugovoreno, i sklapati ugovore s trećim osobama u ime i za račun nalogodavca. Nalogodavac će za svaki ugovor kojeg je sklopio djelovanjem zastupnika zastupniku platiti ugovorenu proviziju.
Agencija koja posluje u svojstvu posrednika ili zastupnika za svoje usluge naplaćuje proviziju koja je oporeziva stopom PDV-a od 25%, a navedeno je propisano u članku 10. stavak 3. Pravilnika o PDV-u. Agencija kod usluge posredovanja, odnosno zastupanja, mora navesti naziv/ime i prezime, osobni identifikacijski broj (OIB) ili PDV identifikacijski broj osobe za koju posreduje/koju zastupa.
Prilikom izdavanja računa, agencija u svojstvu zastupnika dužna je primjenjivati porezna pravila koja bi primijenio i nalogodavac da izdaje račun za takvu uslugu u svoje ime. Navedeno znači da, u slučaju kada agencija zastupa nalogodavca-malog poreznog obveznika (iznajmljivača paušalistu koji nije u sustavu PDV-a), na izlaznom računu kojeg izdaje u ime nalogodavca za uslugu smještaja agencija neće iskazati PDV, već je dužna navesti napomenu da je usluga smještaja oslobođena PDV-a temeljem čl. 90. st. 2. Zakona o PDV-u. U slučaju kada agencija zastupa obveznika PDV-a, na izlaznom računu kojeg izdaje u ime nalogodavca dužna je obračunati i iskazati PDV za uslugu smještaja, po trenutno važećoj stopi od 13%.
Agencije koje posluju kao posrednici/zastupnici za davatelje usluga smještaja mogu primati predujmove. Predujmom se smatra ukupni iznos koji posrednik/zastupnik u ime i za račun davatelja usluge smještaja primi od primatelja usluge (gosta). Najčešće ugovorom o posredovanju ili zastupanju agencije ugovaraju da iz dijela primljenog predujma mogu obustaviti i naplatiti iznos svoje ugovorene provizije. U tom slučaju, ako agencija koja posluje u tuđe ime i za tuđi račun primi predujam te plaćeni iznos umanjen za svoju proviziju proslijedi davatelju usluge smještaja, obvezna je na dio iznosa koji se odnosi na njenu proviziju obračunati PDV, dok će davatelj usluge PDV obračunati na iznos predujma za navedenu uslugu (ako je davatelj usluge obveznik PDV-a, odnosno ako je riječ o malom poreznom obvezniku iznos primljenog predujma nije oporeziv).
Ako usluge u ime i za račun nalogodavca naplaćuje u gotovini, agencija je dužna poštivati odredbe Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom. U praksi poštivanje odredbi ovog Zakona tehnički može za agenciju posrednika/zastupnika i nalogodavca iznajmlijvača stvarati velike probleme. Agencija bi trebala fiskalizirati primljene gotovinske uplate certifikatom nalogodavca i poštivati sljednost računa koja je utvrđena internim aktom nalogodavca, što za agencije s velikim brojem nalogodavaca predstavlja gotovo nemoguć način rada. Nadamo se da će se Ministarstvo financija u skorije vrijeme očitovati s mišljenjem kako je moguće pojednostaviti ovakav način rada.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku