Od svih zemalja članica EU, Hrvatska trenutno propisuje najveću stopu PDV-a za uslugu međunarodnog cestovnog i željezničkog prijevoza putnika.


Temeljno pravilo utvrđivanja mjesta obavljanja usluga, a samim tim i mjesta oporezivanja usluga PDV-om ovisi o primatelju usluge, tj. pružaju li se usluge poreznim obveznicima (tzv. B2B usluge) ili  osobama koje nisu porezni obveznici (tzv. B2C usluge).
Kada porezni obveznik obavlja uslugu drugom po­reznom obvezniku, prema temeljnom pravilu oporezivanja usluga, mjesto opore­zivanja je sjedište poreznog obveznika primatelja usluge.
 
Ako porezni obveznik pruža uslugu osobi koja nije porezni obveznik, mjesto oporezivanja takve usluge je sjedište pružatelja usluge.

No, propisani su i odre­đeni izuzeci od navedenog temeljnog pravila. Među njih spadaju i usluge prije­voza putnika u cestovnom i željezničkom prometu. Naš zakon o PDV-u (čl. 20. st. 1.) propisuje da se mjestom oba­vljanja usluga prijevoza putnika smatra mjesto gdje se obavlja prijevoz, razmjer­no prijeđenim udaljenostima i odnosi se na uslugu pruženu poreznim obvezni­ci­ma, ali i na osobe koje nisu porezni obveznici. Navede­ne usluge prijevoza putnika u Republici Hrvatskoj, pre­ma trenutno važećem Za­konu, oporezive su stopom od 25%.
 
Osim tuzemnih poreznih obveznika koji na teritoriju RH pružaju usluge prijevoza putnika (posebice autobusni prijevoznici), i porezni ob­veznici iz drugih država čla­nica Europske unije i tre­ćih zemalja (BiH, Srbija, Crna Gora, Kosovo, Turska i sl.) moraju se registrirati u RH za potrebe PDV-a te pla­titi PDV za uslugu prijevoza pu­tnika na dionici kroz RH.

Prema Zakonu i Pra­vil­ni­ku o PDV-u, porezni ob­vez­nici iz drugih država čla­nica EU zemalja mogu imenovati poreznog zastupnika u RH koji će u njihovo ime obra­čunati, u zakons­kim rokovima podnijeti pro­pisane ob­rasce i platiti PDV. Imenovanje poreznog zastupnika u RH za porezne obveznike iz trećih zemalja je obvezno. Porezni zastupnik odgovara kao jamac pla­tac u slu­čaju nepodmirenja po­rez­ne ob­veze svojih klijenata.

Od svih zemalja članica EU, Hrvatska trenutno pro­pisuje najveću stopu PDV-a za uslugu međunarodnog cestovnog i željezničkog prijevoza putnika. Susjedna Ita­lija, kao turistička zemlja te još šesnaest drugih država članica EU uopće ne obra­čunavaju PDV na navedene usluge, dok devet država čla­nica EU primjenjuje snižene stope PDV-a na cestovni prijevoz putnika (npr. Slo­venija, Francuska, Španjol­ska, Nizozemska). Uz nas, jedna od rijetkih država čla­nica EU koja primjenjuje punu stopu oporezivanja us­luga cestovnog i željez­nič­kog prijevoza putnika je Njemačka, koja ima kvalitetno uspostavljene kontrole praćenja registriranja, ob­ra­čuna, ali i pojednostavljen sustav plaćanja obveza za PDV-a na navedene usluge.

Prema informacijama iz turističkog sektora, navede­ne odredbe direktno su utjecale na otkazivanje zna­čaj­nog broja turističkih gru­pa za narednu sezonu, koje u najvećem broju dolaze autobusnim prijevozom. Kao os­novni razlog navedena je kompleksna procedura podnošenja poreznih obrazaca te najveća porezna stopa za usluge prijevoza putnika u EU.

Ostaje nam vidjeti hoće li najavljene izmjene Zakona i Pravilnika o PDV-u od 1. si­ječnja 2015. godine doni­jeti i neke izmjene u opore­zivanju usluga cestovnog i željez­ničkog prijevoza put­nika. Ako do promjena ne dođe, postavlja se pitanje donosi li primjena postojećih odredbi Zakona više štete nego koristi.