11.02.2015.
Oporezivanje usluga putničkih agencija PDV-om
Putnička agencija u svom poslovanju može:
1) Obavljati usluge u svoje ime, pri čemu nabavlja dobra i usluge od drugih poreznih obveznika i u tom slučaju mora primjenjivati posebni postupak oporezivanja putničkih agencija.
2) Obavljati usluge u svoje ime i za svoj račun, pri čemu koristi vlastita dobra i usluge i primjenjuje redovan postupak oporezivanja.
3) Obavljati usluge u svoje ime i za svoj račun (tzv. „mješovite“ usluge) pri čemu za jedinstvenu uslugu koju pruža putniku koristi usluge od drugih poreznih obveznika i vlastite usluge. U tom slučaju za dio usluga koje je koristila od drugih potrebno je primijeniti poseban postupak oporezivanja, a za dio gdje koristi vlastite usluge redovni postupak oporezivanja.
4) Obavljati usluge u svoje ime, a za tuđi račun.
5) Obavljati usluge u tuđe ime i za tuđi račun pri čemu djeluje kao posrednik i PDV obračunava samo na svoju proviziju.
Poseban postupak oporezivanja usluga koje pružaju putničke agencije putnicima/kupcima propisan je u Direktivi 2006/112/EZ (čl. 306. - 310. Direktive), a sastoji se u oporezivanju marže. S pristupanjem Hrvatske u članstvo EU, sadržaj iz navedene Direktive u cijelosti je preuzet u naš Zakon o PDV-u (odredbe čl. 91. - 94. Zakona o PDV-u) i Pravilnik o PDV-u (čl. 187. i čl. 195. Pravilnika o PDV-u).
Poseban postupak oporezivanja usluga putničkih agencija je opisan u svega devet rečenica što je dovelo je do različitih tumačenja i primjena posebnog postupka u državama članicama EU. Najviše dvojbi bilo je u tumačenju termina „putnik-kupac“ (engl. customer) odnosno treba li poseban postupak oporezivanja primijeniti samo u slučajevima kada agencija nabavlja usluge od drugih poreznih obveznika i pruža jedinstvenu (objedinjenu) uslugu u svezi s putovanjem putniku-fizičkoj osobi, ili poseban postupak može primijeniti i kada tu uslugu obavlja i pravnim osobama.
Prema izvješću Europske komisije iz 2006. godine, čak 13 država članica EU pogrešno je primjenjivalo poseban postupak oporezivanja - primjenjivale su ga osim u odnosu s fizičkim osobama i u pružanju usluga pravnim osobama (pretežno drugim agencijama i turoperatorima), pa je posljedično znalo doći i do slučajeva dvostrukog oporezivanja. Nakon izdanog upozorenja, pet država članica ispravilo je svoje postupanje, a protiv osam članica Europska komisija je pred Europskim sudom pravde pokrenula postupak zbog kršenja prava EU. Europski sud pravde je 26.09.2013. godine presudio u korist osam država članica EU, što je iz temelja preokrenulo koncept primjene posebnog postupka oporezivanja putničkih agencija u Europskoj uniji, nakon više od 30 godina. Navedenom presudom pod pojmom „putnik-kupac“ smatra se svaka osoba kojoj putnička agencija obavlja usluge, dakle, riječ je i o fizičkim i pravnim osobama. Kako presude Europskog suda čine dio pravne stečevine Europske unije, sve države članice Europske unije obvezne su ih primjenjivati. Za hrvatske putničke agencije navedeno je značilo da je tek usvojena porezna pravila u poslovanju s pravnim osobama potrebno mijenjati i prilagoditi novoj presudi Suda.
Navedena problematika još uvijek ostavlja velike dileme. Porezna uprava je u Mišljenju od 5.01.2015., godinu i tri mjeseca od presude Europskog suda pravde, objavila do sada najdetaljnije tumačenje kada putničke agencije trebaju primijeniti redovan, a kada poseban postupak oporezivanja. Nažalost, praksa i kompleksnost pružanja usluga u turizmu ostavljaju još dosta neodgovorenih pitanja i dvojbenih situacija oko odabira poreznog postupka, koja će, nadamo se, biti predmet posebnih tumačenja u formi Mišljenja PU ili nadopuna Zakona i Pravilnika o PDV-u.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez