Zabrana otkaza zbog osobno uvjetovanih razloga postoji ako je nesposobnost posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti, trudnici, ženi zbog njege djeteta i drugih prava u skraćenom radnom vremenu.


Poseban način prestanka ugovora o radu je otkaz zbog osobno uvjetovanih razloga. To nije poslovno uvjetovani otkaz niti je to otkaz ugovora zbog skrivljenog ponašanja radnika. Riječ je o radniku koji zbog osobnih razloga koji mu se ne mogu upisati u krivicu više ne može obavljati poslove rad­nog mjesta onako kako je ugovorom o radu određeno. To je najčešće zbog odre­đe­nih trajnih osobina ili nepostojanja sposobnosti (pa ma­kar i iz zdravstvenih razloga).

On spada u redoviti otkaz ugovora o radu i to jednostranom izjavom volje poslodavca. Poslodavac mora do­kazati opravdan razlog za otkaz, jer poslodavac mora naći način da radnika za­posli na nekim drugim pos­lovima, vodeći računa o prethodnom trajanju radnog odnosa, starosti i drugom socijalnom stanju radnika.
 
Objektivna okolnost je da je radnik u nemogućnosti dalje obavljati poslove iako za to i dalje postoji potreba. Nesposobnost mora biti trajnijeg karaktera. Poslodavac treba dokazati da je poduzeo sve: prekvalifikacija, radno vrijeme, drugi poslovi, prom­jena organizacije rada i sl. prije otkaza. To se ne odnosi na malog poslodavca koji zapošljava do 20 radnika.

Zabrana otkaza zbog osob­no uvjetovanih razloga postoji ako je nesposobnost po­s­lje­dica ozljede na radu ili profesionalne bolesti, trudnici, že­ni zbog njege djeteta i drugih prava u skraćenom radnom vremenu. Posebno je pitanje profesionalne nesposobnosti za rad pa se otkaz može dati samo uz prethodnu suglas­nost radni­čkog vijeća. U svim sluča­jevima osobno uvjetovanog otkaza ugovora o radu trebaju se poštivati otkazni ro­kovi propisani ili povoljnije ugovoreni, po Zakonu o ra­du “N.N.” 149/09, 61/11: čl. 114., a radnik ima pravo i na ot­premninu: čl. 119. Po­seb­no treba voditi računa o dis­kri­minaciji kod ovako pos­tav­ljenih ugovora o radu.