03.08.2015.
Osobno uvjetovani otkaz
I poslodavac i radnik mogu otkazati ugovor o radu. Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz otkazni rok (redoviti otkaz) u skladu s odredbama članka 115. Zakona o radu “N.N” 93/14.
Jedan od razloga za otkaz ugovora o radu kojega poslodavac daje radniku je i osobno uvjetovani otkaz “ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti”.
Otkaz mora biti u pisanom obliku. Otkaz kojega daje poslodavac mora biti obrazložen. Otkaz se mora dostaviti radniku kojemu se ugovor o radu otkazuje.
Radnik kojemu poslodavac daje osobno uvjetovani otkaz ima pravo na otpremninu.
U postupku osobno uvjetovanog otkaza poslodavac pokušava naći drugo rješenje za radnika, kao npr. da mu nađe drugi adekvatniji posao ili ga prekvalificira ili dokvalificira.
Ovdje je važno utvrditi koji je to uvjet kojega je radnik izgubio u radnom odnosu, a imao ga je prilikom zasnivanja radnog odnosa, pa zbog toga nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa. Tako, npr. ima dosta poslova za koje je propisano da ih mogu obavljati samo ako ispunjavaju posebne uvjete koji su propisani za to. Npr. vozači, pomorci, piloti i brojni drugi. To se utvrđuje prije zasnivanja radnog odnosa, ali i dok radni odnos traje, kao što je pitanje posebne zdravstvene sposobnosti, posebnih ispita itd.
U pravilu se radi o radnicima koji nemaju potpunu radnu sposobnost za obavljanje poslova po ugovoru o radu, ali imaju preostalu radnu sposobnost i mogli bi raditi neke druge poslove, ako to poslodavac može organizirati. Obično se radi o poslodavcima koji zapošljavaju više od dvadeset radnika.
Da li radniku sa smanjenom radnom sposobnošću odgovaraju “novi” ponuđeni poslovi može utvrditi samo specijalista medicine rada.
Kada se iskoriste sva sredstva tek onda poslodavac može donijeti odluku o redovnom otkazu ugovora o radu zbog osobno uvjetovanih razloga uz prethodnu suglasnost radničkog vijeća.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura