Kada poslodavac otkaže ra­d­niku ugovor o radu može mu istodobno predložiti sklapanje novog ugovora o radu pod iz­mijenjenim uvjetima. Riječ je o otkazu s ponudom izmijenje­nog ugovora. Bitno je da se isto­vremeno radniku dostavljaju odluke o otkazu ugovora o ra­du i prijedlog – ponuda izmije­njenog ugovora.

Ako u navedenom slučaju radnik prihvati ponudu poslo­da­vca pridržava pravo pred nadležnim sudom osporavati do­puštenost takvog otkaza ugo­vora o radu.

O ponudi za sklapanje “no­vog” ugovora o radu (pod izmijenjenim uvjetima) radnik se mora izjasniti u roku kojega od­re­di poslodavac, a koji ne smi­je biti kraći od osam dana.

U praksi se dešava često da ra­dnik prihvati ugovor pod izmijenjenim (okolnostima) uv­jetima, a istovremeno izjavi da pridržava pravo pred nadle­žnim sudom tražiti zaštitu po­vrijeđenog prava. Praktično, to znači da u navedenom roku ra­dnik da tu izjavu istovremeno potpisujući “novi” ugovor o ra­du, vodeći računa da mora u ro­ku od 15 dana podnijeti za­htjev za zaštitu povrijeđenog prava i računati rokove za podnošenje tužbe sudu. Podno­šenje zahtjeva za zaštitu prava uvjet je za podnošenje tužbe su­du.

U slučaju da radnik odbije ponudu poslodavca za sklapanje izmijenjenog ugovora može voditi sudski spor i osporavati poslodavčevu odluku o otkazu ugovora s ponudom izmijenjenog ugovora. U tom slučaju radniku prestaje radni odnos istekom otkaznog roka. Radnik u tom slučaju, treba podnijeti prigovor – zahtjev za zaštitu pra­­va u roku od 15 dana, a on­da čekati odluku poslodavca po zahtjevu 15 dana, i ako je nepovoljna onda podnosi tužbu sudu u roku od narednih 15 dana.

Pravne posljedice otkaza ugovora o radu s ponudom iz­mijenjenog ugovora nastupaju:

- Ako radnik odbije po­nudu poslodavca;

- Ako se radnik ne izja­sni o ponudi u ostavljenom roku ili se izjasni nakon toga (protekom roka).

Ako sud utvrdi da otkaz po­slodavca nije dopušten i da ra­dni odnos nije prestao, naložit će vraćanje radnika na posao. Radnik koji osporava dopu­štenost otkaza može tražiti da sud privremeno do okončanja spora naloži njegovo vraćanje na posao.

Rok za traženje zaštite pra­va, pa i zbog nedopuštenog otkaza jest prekluzivan, čijim preko­račenjem radnik gubi pravo tražiti zaštitu povri­je­đe­nog prava.

Radnik kome u navedenim slučajevima otkaže poslodavac pa prestaje raditi ima pravo na otpremninu.
Na poslodavcu je teret do­kaza o postojanju opravdanog razloga za otkaz ugovora o ra­du i u slučaju otkaza s ponu­dom izmijenjenog ugovora.

Poslodavac istovremeno uru­čuje radniku odluku o ot­kazu ugovora o radu i izmijenjeni ugovor. Ako toga nema ra­dniku je povrijeđeno pravo jer se ne može izjasniti o ponu­đe­nom ugovoru i ne mora ga prihvatiti i potpisati.

Treba naglasiti da “novi” ugovor mora sadržavati sve bitne elemente kao i svaki ugo­vor o radu (radno mjesto, po­slovi, plaća, radno vrijeme, od­mori i dopusti, mjesto rada itd.) najčešće to i nije sporno ali ima slučajeva da su uvjeti rada sla­biji od onih koje je radnik imao po ugovoru o radu koji mu je otkazan. Međutim, posebno se mora voditi računa o posebnim uvjetima rada (zdravstvena sposobnost, zaštita na radu, zaštita mladeži, žena, invalida i starijih radnika).