Može li poslodavac otkazati ugovor o radu tijekom trajanja bolovanja? Ako je to već učinio, je li bio obavezan otkaz zaposleniku uručiti u pismenoj formi?


Otkaz ugovora o radu radniku se mora uručiti u pisanom obliku, odnosno mora se radniku predati pisana odluka o prestanku radnog odnosa uz obrazloženje s kojeg osnova radni odnos prestaje, kako bi radnik mogao poduzeti potrebne korake za zaštitu svojih prava, ukoliko drži da su ista povrijeđena.

Nadalje, odluka o otkazu ugovora o radu ne može se donijeti samo za vrijeme privremene nesposobnosti za rad prouzročene ozljedom na radu ili nastupom profesionalne bolesti. Ukoliko se radi o kakvom drugom zdravstvenom stanju radi kojega je radnik privremeno nesposoban za rad, odluka o otkazu ugovora o radu može se donijeti i za vrijeme dok traje nesposobnost za rad odnosno bolovanje.

Dakle, mogući su i redoviti i izvanredni otkazi ugovora o radu.

Ukoliko je radniku uručen redoviti otkaz ugovora o radu, u takvoj situaciji otkazni rok ne teče dok bolovanje traje, već otkazni rok započinje prestankom privremene nesposobnosti za rad. Kod  izvanrednog otkaza ugovora o radu radni odnos prestaje s danom uručenja ovakvog otkaza, bez obzira na činjenicu bolovanja, jer u ovom slučaju nema predviđenoga otkaznog roka.

Izvanredni otkaz moguć je samo zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice kada nastavak radnog odnosa nije moguć. Koji su to razlozi, zakon ne navodi, no, u svakom slučaju, po primitku odluke o otkazu ugovora o radu, radnik može tu odluku osporavati sukladno važećim odredbama Zakona o radu, bez obzira je li na bolovanju ili ne.