Ugovori se trajanje probnog rada. Ako  poslodavac uredno prati rad radnika i ne bude zadovoljan s radom radnika (koji se moraju konkretizirati), može donijeti odluku i otkazati ugovor o radu.


Probni rad nije obvezan, a može se ugovoriti prilikom sklapanja ugovora o radu. Ima poslodavaca koji uvode probni rad jer je tako pro­pisano kolektivnim ugovorom ili pra­vilnikom o radu. Bilo kako bi­lo, ne smije trajati duže od 6 mjeseci.

Praksa je različita: negdje je probni rad duži za radna mje­sta koja zahtijevaju ma­nji (ni­ži) stupanj obrazovanja za obavljanje poslova na radnom mjestu, a negdje obrnuto.
 
Treba točno propisati trajanje probnog rada kao i pos­tupak izvođenja i pra­će­nja ra­da radnika na probnom radu (najbolje bi bilo da se pret­hod­no napiše prog­ram prob­nog rada, odredi mentor od­nosno radnik ili tijelo koje će pratiti rad radnika, ocjenjivanje, dono­šenje konačne od­­luke o rezultatu probnog rada i drugo). Prob­ni rad od­nosi se na poslove i zadatke koji čine sadržaj radnog mje­sta koje će radnik redovito obavljati u radnom odnosu.
 
Za očekivati je da rezultat probnog rada bude pozitivan i da radnik nastavi s radom jer od prvoga dana rada ima ugovor o radu sa svim sadržajima kako u Za­konu o radu piše i s klau­zu­lom da je ugovoren i prob­ni rad (radni odnos s probnim radom).
 
U sudskoj praksi radnih sporova najčešće se osporava otkaz ugovora o radu s probnim radom kojega je poslodavac dao radniku, a ovaj kao tužitelj traži da sud utvrdi nedopuštenost odlu­ke o ot­ka­zu ugovora o radu, uz nak­na­du štete te isplatu plaće. Ako se u postupku utvrdi da probni rad neus­pio, onda će sud odbiti takav tužbeni zahtjev jer je otkaz ugovora o radu s probnim radom zakonit zbog neuspjeha probnog rada. Najčešće se ugovor o radu s probnim radom sklapa na neodre­đeno vrijeme (iako Za­kon o radu ne zabranjuje ta­kav rad i u ugovorima o radu na od­ređeno vrije­me). Ugo­vori se trajanje probnog rada. Ako  poslodavac uredno prati rad radnika i ne bude zadovoljan s radom radnika (koji se moraju konkretizirati), mo­že donijeti odluku i otkazati ugovor o radu prema čl. 107. st. 1 Zakona o radu jer za to ima «opravdani razlog», ali da poštuje propisani ili ugo­voreni otkazni rok. Poslo­davac koji je tužen dužan se taj opravdani razlog dokazati (da radnik-tužitelj nije zadovoljio na probnom ra­du). To se u postupku u radnom sporu mora dovoljno obrazložiti.

Ako je ugovoren probni rad, otkazni rok je najmanje 7 dana. Jasno je ako je probni rad mjesec dana da će otkazni rok biti najkraći. Odluka o otkazu donosi se istekom probnog rada.