23.06.2014.
Otkazni rok

Zakon o radu NN 149/09, 61/11, 82/12 i 73/13 utvrđuje pravo radnika a obvezu poslodavca na otkazni rok u slučaju redovitog otkaza ugovora o radu.
Otkaz ugovora o radu za radnika je uvijek teško stanje koje se pokušava “prenositi” otkaznim rokom i eventualnom otpremninom. Istina, otkazni rok znači i poslodavcu “sređivanje” stanja i traženje drugog radnika u zamjenu za onog kojemu je dao otkaz ugovora o radu.
Zakon o radu precizno određuje trajanje otkaznog roka kao i slučajeve kada otkazni rok ne teče.
Otkazni rok zavisi od prethodnog trajanja neprekidnog radno odnosa kod određenog poslodavca, jer se ne uzima ukupni radni staž radnika kod drugih poslodavaca. Bitno je da je radnik kod istog poslodavca proveo određeno vrijeme u radnom odnosu, bez obzira na radna mjesta, radno vrijeme, trajanje ugovora o radu određenog ili neodređenog trajanja. Nepuno radno vrijeme u ovom slučaju izjednačuje se sa punim radnim vremenom.
U odredbama članka 114. Zakona o radu propisuje se trajanje otkaznog roka. Neovisno tko daje otkaz ugovora o radu utvrđen je otkazni rok. Istina, on je u pravilu kraći za radnika nego za poslodavca. U slučaju redovitog otkaza ugovora o radu propisani su oni minimalni otkazni rokovi:
1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine;
2) mjesec dana, ako je proveo jednu godinu;
3) mjesec dana i dva tjedna, za dvije godine;
4) dva mjeseca, za neprekidno pet godina;
5) dva mjeseca i dva tjedna, za deset godina;
6) tri mjeseca, ako je proveo neprekidno dvadeset godina.
Kada radnik otkazuje ugovor otkazni rok je mjesec dana. Poslodavac može odrediti da radnik ne radi za vrijeme otkaznog roka ali mu za svo to vrijeme priznaje radni staž i plaća naknadu kao da je radio. Ako radnik ne dolazi na posao za vrijeme otkaznog roka onda nema pravo na troškove dolaska i povratka s posla.
Radnik kojemu je poslodavac dao otkaz može se odreći prava na otkazni rok pisanom izjavom kada primi otkaz ugovora o radu u kome je određen otkazni rok.
Otkazni rok ne teče za vrijeme: trudnoće, rodiljnog, roditeljskog i posvojiteljskog dopusta; rada s pola radnog vremena i skraćenog radnog vremena; dojenja djeteta; skrbi djeteta s težim smetnjama u razvoju; bolovanja, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta; dužnosti u obrani i u drugim zakonom propisanim slučajevima. No, i tu se u “novim rješenjima” očekuju promjene.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku