Zatvorio sam obrt 31.10.2001. g. Ostalo mi je dugovanje po osnovi mirovinskog i zdravstvenog doprinosa. Porezna uprava je u međuvremenu pokretala postupke ovrhe, ali bez uspjeha. Prije tri godine su mi se upisali na dio nekretnine iz nasljedstva i dalje cijeli postupak miruje. Ako pokrenem postupak utvrđivanja apsolutne zastare, koje su mogućnosti Porezne uprave po pitanju upisa na nekretnini tj. moraju li bez obzira na to donijeti rješenje o otpisu duga?


Zastara prava na naplatu tražbina po osnovi poreza, doprinosa, kamata i troškova naplate ne nastupa ako je tražbina osigurana založnim pravom ili hipotekom koji su upisani u javnu knjigu. U tom slučaju tražbina će se naplatiti iz opterećene stvari. Budući da je u Vašem slučaju predmetni dug po osnovi doprinosa osiguran upisom hipoteke na određenoj nekretnini, ne može doći do nastupa apsolutne zastare prava na njihovu naplatu te se dugovanja mogu naplatiti iz opterećene stvari u svako doba.

Jedino ako je zastara prava na naplatu nastupila prije upisa hipoteke u javnu knjigu, po našem mišljenju, postoji osnova za otpis dugovanja koja su zastarjela do navedenog upisa. No, u predmetima u kojima su pred sudom, po prijedlogu Porezne uprave, pokrenuti postupci ovrhe koji još traju, što je kod Vas slučaju, o zastari prava na naplatu potraživanja, obuhvaćenih prijedlozima za ovrhu, odlučuje se pred sudom koji provodi ovrhu, što znači da prigovor zastare možete iznijeti u sudskom postupku. Napominjemo da je apsolutna zastara prava na naplatu doprinosa duža od zastare koja vrijedi za poreze, te ona nastupa za deset godina, računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, tj. od isteka godine u kojoj je utvrđena obveza plaćanja doprinosa.