U slučaju smrti oca, prijeti mi ovrha od banke na kuću na kojoj je  fiducija (stavljena je prije pet godina). Nisam mogla otplaćivati anuitete, predlagala sam kratki moratorij, no banka je raskinula ugovor i predlaže da se skine fiducijarno vlasništvo s nekretnine. Može li banka prodati kuću vrijednu 130.000 € zbog duga od 7.000 €? Mirovina mi je 1.180 kn.


Činjenica da je došlo do fiducijarnog prijenosa prava vlasništva na nekretnini o kojoj se govori dosta utječe na cijelu situaciju. Naime, kada bi se radilo samo o hipoteci, tada bi se ovrha mogla provesti, a hipotekarni vjerovnik bi se prvi namirio, a nakon njega namirivao bi se ovrhovoditelj. Međutim, zakonom nije posve normirana situacija kada bi se nekretnina koju je dužnik (fiducijent) prenio na vjerovnika (fiducijara) radi osiguranja tražbine, trebala pojaviti kao predmet ovrhe radi prisilne naplate tražbine koju treća osoba (banka) ima prema dužniku - Vama.

Stoga je Ustavni sud 30. rujna 2010. godine donio Odluku U-III-3303/2008, kojom je nedvosmisleno utvrdio da takva nekretnina ne može biti predmetom ovrhe radi naplate tražbine treće osobe - banke. Vjerojatno iz tog razloga kao jedinu mogućnost nagodbe u banci ističu upravo "skidanje" fiducija, svjesni da u ovakvoj situaciji nisu u mogućnosti na nekretnini naplatiti svoju tražbinu.