Ovrha je prisilno ostvarenje tražbine. Posebno je regulirana ovrha na novčanoj tražbini i plaći. Ovrhovoditelj zahtijeva naplatu novčane tražbine. Novčanu tražbinu čini plaća i druga stalna novčana primanja te druga novčana sredstva koja se uplaćuju na račun ovršenika.
Kod toga se razlikuju dva predmeta ovrhe:
– Ovrha na plaći i stalnim novčanim primanjima (koju provodi poslodavac);
– Ovrha na novčanoj tražbini po računu (koju provodi FINA).
I kod jednog i kod drugog predmeta ovrhe vrijedi načelo zaštite ovršenika (paziti na dostojanstvo ovršenika i da ovrha bude za njega što manje nepovoljna). Tako propisuje i Ovršni zakon “N.N” 112/12; 25/13; 93/14.
Ovrhu na plaći provodi poslodavac na neto plaći, naknadi plaće i drugim stalnim novčanim primanjima. U plaću ne ulazi: regres za godišnji odmor, božićnica, uskrsnica i sl. Mirovina je izjednačena s plaćom kada je u pitanju ovrha. Naknada materijalnih troškova ne “ulazi” u plaću (otpremnina, dnevnice) i na njima poslodavac ne provodi ovrhu.
Ima slučajeva gdje radnik “potpiše” izjavu gdje “dozvoljava” ovrhu na cijeloj plaći. To Ovršni zakon zabranjuje.
Ovrha na plaći provodi se temeljem rješenja o ovrsi donesenog od strane suda. Rješenje se dostavlja poslodavcu. Poslodavac nema pravo žalbe na to i takvo rješenje. Ovrha radi uzdržavanja djeteta (alimentacija) ima prednost.
Plaća se ne može isplaćivati u gotovini.
Ovrhu na novčanim sredstvima na računima ovršenika provodi FINA. Poslodavac i FINA nisu dužni međusobno se obavještavati o provedenim ovrhama.
Ovrha se ne može provesti niti na minimalnoj plaći, koja je od 1.siječnja 2016. u bruto iznosu 3.120,00 kuna. Poslodavac je samostalan u odnosu na FINU u provedbi ovrha na plaći. Kada se ovrha provodi na novčanim sredstvima FINA ovršeniku može otvoriti tzv. Zaštićeni račun kao mehanizam zaštite od ovrhe. Pri tome treba poštivati odredbu članka 172. Ovršnog zakona koji propisuje koja su primanja izuzeta od ovrhe. To su: primanja po osnovi zakonskog uzdržavanja; naknade štete nastale zbog narušavanja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknada štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja; primanja po osnovi naknade zbog tjelesnog oštećenja prema propisima o invalidskom osiguranju; primanja po osnovi socijalne skrbi; primanja po osnovi nezaposlenosti; primanja po osnovi doplatka za djecu (osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno); primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima; naknada za rad osuđenika; primanja po osnovi odličja i priznanja, rodiljne i roditeljske novčane potpore; dar za djecu do 15 godine života; potpora za novorođenče; naknade za saniranje štete od elementarnih katastrofa; potpore zbog dužeg bolovanja; zbog invalidnosti radnika.
24.10.2016.
Ovrha na plaći
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura