Smiju li se ovršiti sredstva na računu prije nego se obavijesti ovršenik? Naime, s mog računa je 28.5. skinuto 7.000 kuna, a obavijest od odvjetnika o ovrsi sam primila 01.06. U njoj ne piše iznos koji trebam platiti, kao ni hoće li još skidati i koliko.


Ne navodite u svom pitanju radi li se o ovrsi temeljem vjerodostojne isprave ili temeljem ovršne isprave. Naime, radi li se o rješenju temeljem vjerodostojne isprave, njega je donio javni bilježnik i isto Vam je moralo biti dostavljeno prije nego je proslijeđeno na naplatu FINA-i, jer naplata se može temeljem istoga rješenja izvršiti samo kada je ono pravomoćno. U svom pitanju navodite da Vas tereti odvjetnik protivne strane, pa je vjerojatnije da se radi o troškovima proizašlim iz kakvog sudskog postupka odnosno da ste dužni temeljem ovršne isprave.

Potrebno je naglasiti da je tijekom prošle godine na snagu stupio Zakon o izmjenama i dopunama zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, koji omogućuje izravnu naplatu temeljem pravomoćnih sudskih odluka ili nagodbi koje su postale pravomoćne i ovršne nakon 15. listopada 2012. godine.

Dakle, ovrhovoditelj protiv Vas nije morao niti pokrenuti ovršni postupak podnošenjem prijedloga za ovrhu, dovoljno je s internet stranice FINA-e skinuti obrazac zahtjeva za izravnu naplatu i priložiti mu pravomoćnu i ovršnu sudsku odluku. Slijedom navedenog, moguće je da uopće nema prijedloga odnosno rješenja o ovrsi, već je Vaš račun blokiran izravno temeljem pravomoćne i ovršne presude i rješenja, a FINA Vas je o tome obavijestila. Važno je napomenuti da FINA nema obvezu preporučeno Vam poslati ovu obavijest, već običnom poštom, no uz nju je morao biti priložen primjerak zahtjeva za izravnu naplatu.

Nakon zaprimanja zahtjeva, FINA izdaje nalog banci za zapljenu sredstava i čeka protek roka od 30 dana u kojem od suda može dobiti rješenje o odgodi prijenosa sredstava ovrhovoditelju ili proglašenju prijenosa nedopuštenim, ako Vi zatražite od nadležnog suda donošenje rješenja o odgodi prijenosa sredstva ili proglašenje prijenosa nedopuštenim. Nakon proteka roka, a ukoliko ne zaprimi navedena rješenja, FINA provodi prijenos sredstava ovrhovoditelju.

S druge strane, čak i da se ovrhovoditelj odlučio na ishođenje rješenja o ovrsi od nadležnog suda, ono najčešće ne bude istovremeno dostavljeno ovršeniku, ovrhovoditelju i FINA-i, premda je zakonom propisano da bi tako moralo biti. Praksa je pokazala da jednostavno nije tako, odnosno da u više slučajeva rješenje o ovrsi prije bude dostavljeno FINA-i. Potrebno je naglasiti da i ovdje FINA daje nalog banci da se sredstva zaplijene, što banka i čini, a potom se čeka protek roka od 30 dana u kojem ovršenik može zatražiti odgodu ovrhe ili iznijeti žalbu na rješenje o ovrsi temeljem koje će sud ukinuti rješenje o ovrsi ili istu obustaviti.

Žalba na rješenje o ovrsi temeljem ovršne isprave ili zahtjev za odgodu iste ne odgađa provedbu ovrhe, dakle, FINA i u ovom slučaju plijeni sredstva koja su ovrhom određena, ali ih ne prosljeđuje odmah ovrhovoditelju, već po proteku roka od 30 dana ukoliko ne zaprimi opisane odluke od suda.

Ne preostaje Vam ništa drugo nego otići na FINA-u i otvoriti zaštićeni račun te izvršiti uvid u svoj predmet, no, u svakom slučaju, ukoliko je presuda ili rješenje suda temeljem kojega je pokrenuta izravna naplata pravomoćna ili ovršna, to znači da Vam je morala biti dostavljena i iz te odluke možete iščitati visinu svoga duga ili iz rješenja o ovrsi ako je ovršni postupak pokrenut prijedlogom za ovrhu.