U brojnim djelatnostima, prvenstveno zbog objektivnih razloga (opasna djelatnost npr.) češće su ozljede na radu (povrede, nezgode, nesreće). Tako je i u graditeljstvu (građevinskoj operativi: niskogradnji i visokogradnji, pa i u industriji građevinskog materijala).
Pored drugih posljedica ozljede radnika na radu, u individualnim radnim sporovima utvrđuje se naknada štete zbog povreda prava osobnosti na tjelesno i duševno zdravlje radnika. Tu je i naknada neimovinske štete. Fizički bolovi, pretrpljeni strah, smanjenje životne aktivnosti, naruženost, ali može biti i imovinska (materijalna) šteta, kao npr. trošak njege i pomoći druge osobe.
U sporu sud prvo utvrđuje osnov. Da je nastala (da se desila) ozljeda na radu s točnim podacima o radniku i poslodavcu i onim podacima koji su propisani u svakoj prijavi o nesreći na poslu. Bitno je utvrditi tko je kriv za ozljedu i kako je nastao štetni događaj i drugo.
U jednom sudskom predmetu utvrđeno je da je povrijeđeni radnik određenog dana radio na gradilištu tuženog poslodavca i to tako da je „pridržavao desnom rukom drveni kolac (štaflin) kojeg je drugi radnik maljem (macolom) udarao u zemlju“ a da je tom prilikom zahvatio ozlijeđenog radnika po desnoj ruci (šaci). Povrijeđena mu je šaka, zadobio je otvoreni prijelom prsta desne ruke (članka) i drugo, što je dovelo do teže tjelesne povrede (utvrđeno u postupku medicinskog vještačenja u parnici).
Sud je utvrdio nastali događaj i posljedice, a vještaci su dali mišljenje da je povrijeđeni radnik u nesreći trpio bolove (fizičke bolove), ali i tijekom liječenja (operativni zahvat, previjanja, fizikalna terapija i drugo). Utvrđen je intenzitet bolova (jaki, srednji, slabiji) i njihovo trajanje što sve utječe na visinu naknade štete.
Sud je vodio računa i o intenzitetu i trajanju straha “samo ako je taj strah jak i dugotrajan” (kakav stav ima sudska praksa). Međutim, strah može biti i zbog neugodnosti metoda liječenja kao i zbog ishoda liječenja.
Kod radnika mogu postojati i duševne boli radi smanjenja životne aktivnosti (trajno i kojega intenziteta) što se mora utvrditi vještačenjem imajući u vidu godine života, zanimanje (stranku) ozlijeđenog radnika i dr. Duševne boli mogu biti (i jesu u konkretnom slučaju) i zbog naruženosti. Što se tiče imovinske štete sud utvrđuje koja i kolika pomoć druge osobe je potrebna radniku zbog nesreće na poslu (a odnosi se na pomoć pri oblačenju, obuvanju, ličnoj higijeni i hranjenju) što se izražava u satima trajanja te pomoći.
Sud prihvatio mišljenje vještaka kako je došlo do nesreće (točan opis radnje, držanje štaflina, težina malja (macole) zamah, a prihvatio je i iskaz ozlijeđenog radnika i svjedoka radnika koji je s njim radio, kao i medicinska i druga dokumentacija od štetnog događaja sve do završetka rehabilitacije.
Ovdje je važno da je sud utvrdio da se radi o opasnoj stvari (malj, macola) i opasnoj djelatnosti pa poslodavac odgovara po principu objektivne odgovornosti (bez obzira na krivnju).
31.07.2017.
Ozljeda na radu i naknada štete
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura