Proračun Poduzetničkog impulsa za 2013. godinu u odnosu na prošlogodišnji program je udvostručen i iznosi približno 730,6 milijuna kuna
Ministarstvo poduzetništva i obrta polovicom mjeseca siječnja predstavilo je novi program poticanja poduzetništva i obrta pod nazivom „Poduzetnički impuls 2013.“ Riječ je o nastavku prošlogodišnjeg istoimenog programa i nastavku mjera poticanja konkurentnosti poduzetništva i obrta koje je Vlada predstavila u svom programu za razdoblje od 2011. do 2015. godine.
Proračun Poduzetničkog impulsa za 2013. godinu u odnosu na prošlogodišnji program je udvostručen i iznosi približno 730,6 milijuna kuna.
Predstavljeni ciljevi novog Poduzetničkog impulsa ukazuju na to da su u Vladi prepoznali poteškoće s kojima se poduzetnici početnici na samom startu suočavaju, te je naglasak stavljen na bolju učinkovitost javnih sredstava, kojom se želi postići manji broj potpora koje će imati veću vrijednost. Očekivani prosječni iznos potpore, prema riječima ministra Marasa, premašit će iznos od 100.000 kn.
Glavna programska područja Poduzetničkog impulsa podijeljena su u četiri skupine.
Prva skupina odnosi se na sustav potpora za koji je proračunom predviđeno približno 187 milijuna kuna, a podijeljen je na četiri mjere usmjerene za: a) razvoj mikro poduzetništva i obrta, b) jačanje poslovne konkurentnosti poduzetnika i obrtnika, c) razvoj poduzetničke infrastrukture i d) razvoj poslovnog okruženja i obrazovanja za poduzetništvo i obrte te očuvanje tradicijskih i umjetničkih obrta. Za poticajne projekte potrebno je podnijeti prijavni obrazac, propisanu dokumentaciju i dodatnu dokumentaciju kojom se pojašnjava projektni prijedlog ili druge informacije važne za provedbu podnesenog poduzetničkog projekta.
U drugu skupinu spada program Financiranje malog i srednjeg poduzetništva i obrta s najviše osiguranih sredstava u proračunu, s približnim iznosom od 461,5 milijuna kuna.
Navedena sredstva su namijenjena za poticanje financiranja malog i srednjeg poduzetništva kroz državne potpore u obliku subvencija kamata na poduzetničke kredite uz sudjelovanje županija i poslovnih banaka, kreditne programe Hrvatske banke za obnovu i razvitak koji se odnosi na kunske kredite bez valutne klauzule s kamatama od 1-3% i kreditne linije za reprogram duga.
Aktivnosti druge skupine uključuju i izdavanje jamstava Hamag Investa, koja trebaju dovesti do lakše realizacije kreditnog plasmana (poticaj do visine 80% glavnice kredita, a najviše do 1.500.000 kn) te novi kreditni program Hamag Investa pod nazivom „Mikro kreditiranje – prvi korak u poduzetništvo“, putem kojeg će se odobravati mikro krediti do maksimalnog iznosa od 70.000 kn novim poduzetnicima za projekte samozapošljavanja i kamatnim stopama znatno povoljnijim od tržišnih. Program obuhvaća i projekte usmjerene na poticanje energetske učinkovitosti, a najveći iznos sredstava proračunom je predviđen za ulaganje u fondove za gospodarsku suradnju u iznosu od 380 milijuna kuna.
Treću skupina čine EU programi i projekti s predviđenih 76,2 milijuna kuna, a četvrtu skupinu čine programi institucionalne podrške malom i srednjem poduzetništvu s približno 6 milijuna kuna.
Važno je napomenuti da u okviru svih javnih poziva za dodjelu bespovratnih sredstava Ministarstva poduzetništva i obrta i Hamag Investa, svakom pojedinačnom podnositelju prijave može se dodijeliti samo jedna potpora.
Više o Poduzetničkom impulsu 2013., navedenim mjerama i procesu podnošenja prijava možete pročitati na internet stranicama Ministarstva poduzetništva i obrta (www.minpo.hr).