Ne znamo tko postavlja sve učestalija pitanja o zapošljavanju mladih, osobito maloljetnika. Možda sama djeca, željna svega što im nezaposleni ili neplaćeni roditelji ne mogu priuštiti; možda roditelji željni rasterećenja, ili barem doprinosa u kućni budžet; a možda i poduzetnici zainteresirani za povoljnije i jeftinije forme zapošljavanja, ili barem isplata.
Zato danas o odnosima poduzetnika sa mladim osobama.
Raditi može tek osoba sa navršenih 15 godina. Prije toga vremena nije dopušteno zapošljavati maloljetne osobe.
Ako maloljetnik pohađa redovno školovanje, raditi može tijekom školskih praznika i angažiran može biti putem ugovora sa ustanovom koja je za takvo posredovanje ovlaštena. Vi ćete im se obratiti kao poslodavac i zatražiti učenika određenih znanja i sposobnosti koja mora biti njihov član. Najčešće ćete zapravo osobu odabrati sami, a ustanovi ćete se obratiti radi ugovora i obračuna. Oni će vam poslati svoj račun, koji će osim neto naknade za rad učenika, sadržavati i obvezne doprinose i njihovu proviziju, a sve zajedno će biti oko 17% više od neto naknade učenika. Nju će oni uplatiti na račun učenika.
Ako maloljetnik nije iz nekog razloga na redovnom školovanju, zapošljavate ga putem ugovora o radu, a za njega je potrebna i suglasnost staratelja, najčešće roditelja. Plaću za rad, uz obračun doprinosa, obavljate kao i za ostale radnike.
Studenti su najčešće već punoljetni građani. Njih možete zaposliti posredovanjem i obračunom koji radi studentski servis - samo ako je njihovo studiranje redovno. Njihov će račun biti također 17% veći od neto naknade studentu.
Ako mlada osoba studira izvanredno, tada je angažman moguć samo putem ugovora o radu ili ugovora o djelu. Prvi ćete sklopiti kada osoba radi u vašem prostoru i sa vašim sredstvima određen broj radnih sati u danu ili tjednu, a drugi kada ugovarate isporuku gotovog djela, kojeg će osoba obaviti u svojem prostoru i svojim sredstvima. Relevantna je uvijek prava priroda ugovornog odnosa, a ne ono što ste napisali u naslov ugovora.
Sve prate i obračuni plaća ili naknada, JOPPD obrasci, porezi i doprinosi u razmjerima o kojima smo već pisali (40-tak % za rad, a i preko 90%za djelo).
Od početka ove godine, tijekom pet godina niste obavezni obračunavati doprinose na plaću za osobu mlađu od 30 godina, ali isključivo ako ste s njom sklopili ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Stipendije možete neoporezivo isplaćivati do visine 1600 kn mjesečno samo učenicima srednjih škola i redovnim studentima. Iznos viši od toga oporeziv je stopom od 25% i eventualnim prirezom, ovisno o prebivalištu stipendiste. Međutim, napominjem da stipendije nisu naknade za bilo čiji rad (osobito ne za rad njihovih roditelja) i stipendisti ne smiju biti zaticani u vašim prostorijama kako rade.
Ugovorom o stipendiranju može biti ugovorena neka druga obaveza stipendiste, primjerice kasnije zapošljavanje kod vas kroz određeni period. No, kad to bude realizirano, osoba će biti vaš djelatnik, a ne stipendista.
Za stipendiste trebate posjedovati potvrde školskih ili fakultetskih ustanova, i ugovore o stipendiranju (ako od njih očekujete protučinidbu) ili barem odluke uprave.
Obrtnicima svi članovi obitelji mogu pomagati u obavljanju djelatnosti, ali to isključuje samostalni rad.
Mladi ljudi, naravno, mogu biti i sami poduzetnici. Obrtnici i direktori nakon pune poslovne sposobnosti, i ako nisu na redovnom školovanju, a osnivači poduzeća i ranije.
Osobno me veseli bilo čiji interes za poduzetništvo. Međutim, sretnija bih bila da upiti dolaze više iz redova radno aktivnog stanovništva.
Sretno!