Dohoci od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu oporezuju se po poreznoj stopi od 12%, a poreznu osnovicu predstavlja ukupan primitak iznad 12.000 kuna


Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit i Zakona o porezu na dohodak, od 1. ožujka 2012. godine uvedeno je oporezivanje dohotka od kapitala, koji se odnosi na primitke fizičkih osoba ostvarene po sljedećim osnovama: a) dohodak od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu, b) dohodak od dodjele vlastitih dionica članovima uprave i radnicima kojima su dodijeljene, c) dohodak od opcijske kupnje vlastitih dionica, d) dohodak od izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti tekućeg razdoblja za privatne potrebe (skrivene isplate dobiti), d) dohodak od izuzimanja po osnovi isplate predujma dividende ili udjela u dobiti ako istekom godine ostvarena dobit nije dostatna za pokriće isplaćenog predujma, e) dohodak od kamata.

Dohoci od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu oporezuju se po poreznoj stopi od 12%, a poreznu osnovicu predstavlja ukupan primitak iznad 12.000 kuna. Umanjenje za neoporezivi dio primitka do 12.000 kuna godišnje priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje prijave poreza na dohodak. Ako podnese godišnju prijavu poreza na dohodak, porezni obveznik dužan je u njoj iskazati ukupno ostvareni dohodak u prethodnoj kalendarskoj godini po svim izvorima dohotka, tj. svi ostvareni dohoci se zbrajaju, pa postoji mogućnost da umjesto povrata dođe do dodatne obveze plaćanja poreza na dohodak.

Društvo koje vrši isplatu dohotka dužno je obračunati, obustaviti i uplatiti porez na dohodak i prirez porezu na dohodak, voditi evidenciju o obračunatim i isplaćenim dividendama ili udjelima u dobiti po svakoj fizičkoj osobi (dioničaru ili članu društva). Po isteku godine, a najkasnije do 31. siječnja sljedeće godine, nadležnoj ispostavi Porezne uprave dužno je dostaviti godišnje izvješće o obavljenim isplatama na osnovi kojih su utvrdili dohodak te obračunali, obustavili i uplatili predujam poreza na dohodak po odbitku (na obrascu ID-1). Na kraju godine, a i u slučaju prestanka djelatnosti, poreznim obveznicima mora izdati potvrde o visini pojedinačnih i ukupnih godišnjih primitaka po izvorima dohotka, svoti dohotka, nadnevku uplate poreza na dohodak, svoti obustavljenog i uplaćenog poreza na dohodak te svoti neto isplate.

Predujam poreza na dohodak od kapitala predstavlja svotu poreza koja se plaća prilikom svake isplate dohotka od kapitala. Uplatu predujma poreza na dohodak potrebno je izvršiti istodobno s isplatom primitka ili, ako je riječ o poreznom obvezniku koji je stjecatelj primitka iz inozemstva, rok za uplatu predujma je 8 dana od dana isplate primitka. Potrebno je naglasiti da se osobni odbitak prilikom obračuna predujma poreza na dohodak od kapitala ne priznaje.

Dohodak od kapitala ne utvrđuje se u dva slučaja - kod korištenja dividendi i udjela u dobiti za uvećanje temeljnog kapitala društva (reinvestirana dobit) i u slučaju kad su primici od dividendi i udjela u dobiti ostvareni u okviru „ESOP“ programa (program radničkog dioničarstva).

U slučaju reinvestirane dobiti, porezni obveznik mora uz prijavu poreza na dobit, ili najkasnije u roku 6 mjeseci od proteka roka za podnošenje prijave poreza na dobit, podnijeti dokaz da je u sudskom registru upisano povećanje temeljnog kapitala u visini reinvestirane dobiti, odluku o uporabi dobiti ostvarene u poreznom razdoblju za koju se podnosi prijava poreza na dobit, što uključuje i reinvestiranu dobit te pregled stanja kapitala i rezervi nakon što je u sudskom registru proveden postupak povećanja temeljnog kapitala reinvestiranom dobiti. Smanjenje porezne osnovice nije priznato u slučaju da dođe do naknadnog smanjenja temeljnog kapitala za iznos reinvestirane dobiti, odnosno isplate reinvestirane dobiti članovima/dioničarima društva, ili ako se temeljni kapital smanji zbog povećanja drugih stavki kapitala (rezerviranja), koja u budućim poreznim razdobljima omogućavaju isplatu dobiti.