Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama “N.N2 85/08., 110/08., 54/13 i 152/14., radi njege djeteta i njegovog podizanja, propisuje pravo roditelja i njemu izjednačenih osoba koje se brinu o djetetu. Riječ je o vremenskim i novčanim potporama.
Pravo mogu ostvariti: majka i otac djeteta, skrbnik, udomitelj ili druga osoba kojoj je dijete povjereno (dok je maloljetno) na čuvanje i odgoj, odlukom nadležnog tijela. Isto vrijedi za posvojitelje djeteta koji imaju utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju. Svima njima po Zakonu pripadaju: posvojiteljski i roditeljski dopust (kao vremenske potpore), te naknada plaće za korištenje istih prava (kao novčane potpore).
Zaposleni posvojitelj je osoba koja na temelju zapošljavanja ima priznat status osiguranika iz obveznoga zdravstvenoga i mirovinskog osiguranja. Samozaposleni posvojiteljii su obrtnici, samostalni profesionalni djelatnici, poljoprivrednici koji po tom osnovu koriste osiguranje i službenici vjerskih zajednica uredno registrirani.
Zaposleni i samozaposleni posvojitelji ostvaruju pravo na posvojiteljski dopust u trajanju od šest mjeseci za dijete do navršene 18 godine života, uz produženje po zakonom propisanim uvjetima.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje isplaćuje posvojitelju naknadu plaće za vrijeme posvojiteljskog dopusta ( najniže je u 2016. godini 2.813 kuna ). Jedan od uvjeta je neprekidni staž osiguranja od 12 mjeseci, odnosno 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine. Ako taj uvjet nije ispunjen naknada iznosi 50% . Ta naknada inače ne smije biti manja od 50% proračunske osnovice (1.663 kune).
Po iskorištenju posvojiteljskog dopusta, posvojitelj ima pravo na roditeljski dopust i sva prava koja to prate do osme godine posvojenika. Za pravo i drugo dijete u obitelji to je osam mjeseci. Za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust posvojitelj ima pravo na naknadu plaće, a isplaćuje je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje iz sredstava državnog proračuna.
Postupak za ostvarivanje prava po osnovi posvojenja je posebni upravni postupak. Korisnik podnosi pisani zahtjev Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i to regionalnom uredu, a njegova stručna služba donosi rješenje. Uz zahtjev se prilažu dokazi, pa je u tom smislu najbolje obratiti se navedenoj službi.
Zaposleni posvojitelj je dužan na vrijeme najaviti korištenje prava najmanje 30 dana prije početka korištenja kako bi poslodavac mogao da to pravo prizna.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
14.11.2016.
Posvojitelj ima pravo na dopust i naknadu plaće

Izdvojeni članci
Ova godina donosi nekoliko prilika za produžene vikende i duže odmore uz minimalno korištenje godišnjeg odmora. Pogledajmo koje su to prilike i kako najbolje iskoristiti neradne dane u 2025. godini
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a
Prag za PDV obveznike povećao se s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Ova promjena ima značajan utjecaj na mnoge porezne obveznike i zahtijeva pažljivo praćenje i prilagodbu