Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama „N.N2 85/08., 110/08., 54/13 i 152/14., a radi njege djeteta i njegovog podizanja, propisuje pravo roditelja i njemu izjednačenih osoba koje se brinu o djetetu, na vremenske i novčane potpore.
To su ove osobe: majka i otac djeteta; skrbnik; udomitelj ili druga osoba kojoj je dijete povjereno dok je maloljetno, na čuvanje i odgoj. Njima po Zakonu pripadaju: posvojiteljski i roditeljski dopust (kao vremenske potpore, te naknada plaće za korištenje istih prava (kao novčane potpore).
Zaposleni korisnik je osoba koja je na temelju zapošljavanja, prava propisana o radu ima priznat status osiguranika iz obveznoga zdravstvenoga i mirovinskog osiguranja (zaposlen kod domaćeg i stranog poslodavca sa sjedištem u republici Hrvatskoj i oni koji rade vani a nemaju kod stranog poslodavca status osiguranika.
Samozaposleni korisnik (obrtnici, sam. profesionalni djelatnici; poljoprivrednici koji po tom osnovu koriste osiguranje, službenici vjerskih zajednica uredno registrirani, ako nisu osigurani po drugom osnovu a imaju priznat status osiguranika.
Zaposleni ili samozaposleni posvojitelj ostvaruje pravo na posvojiteljski dopust u trajanju od šest mjeseci za dijete do navršene 18 godine života, uz produženje po zakonom propisanim uvjetima.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje isplaćuje posvojitelju naknadu plaće za vrijeme posvojiteljskog dopusta (najniže je u 2016. godini 2.812,95 kuna). Jedan od uvjeta je neprekidni staž osiguranja od 12. mjeseci, odnosno 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine. Ako taj uvjet nije ispunjen naknada iznosi 50%. Ta naknada inače ne smije biti manja od 50% proračunske osnovice (1.663,00 kune).
Po iskorištenju posvojiteljskog dopusta, posvojitelj ima pravo na roditeljski dopust i sva prava koja to prate do osme godine posvojenika. Za pravo i drugo dijete u obitelji to iznosi 240 dana (osam mjeseci). Za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust posvojitelj ima pravo na naknadu plaće, a isplaćuje je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje iz sredstava državnog proračuna.
Postupak za ostvarivanje prava po osnovi posvojenja je posebni upravni postupak. Korisnik podnosi pisani zahtjev Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i to regionalnom uredu, a njegova stručna služba donosi rješenje. Uz zahtjev se prilažu dokazi, pa je u tom smislu najbolje obratiti se navedenoj službi.
Zaposleni posvojitelj je dužan na vrijeme najaviti korištenje prava najmanje 30 dana prije početka korištenja kako bi poslodavac mogao da to, što se njega tiče, pravo prizna.
30.01.2017.
Posvojiteljski i roditeljski dopust
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura