18.05.2015.
Potpore za očuvanje radnih mjesta
Zakon o potporama za očuvanje radnih mjesta („N.N“ 93/14) donio je Hrvatski sabor 15. srpnja 2014. Cilj je ovoga Zakona da potakne poslodavce (bilo fizičke ili pravne osobe) da koriste različite modele koje Zakon regulira. To je: skraćivanje punoga radnog vremena, potpore za obrazovanje ili osposobljavanje radnika u interesu očuvanja radnih mjesta.
Zakon propisuje uvjete, visinu i način davanja potpora za očuvanje radnih mjesta radnika. Potpore za skraćivanje punog radnog vremena radnika dodjeljuje se poslodavcu u visini prosječne plaće za broj radnih sati za koliko je puno radno vrijeme određenom radniku skraćeno, a najviše do iznosa minimalne plaće. Potpore za obrazovanje ili osposobljavanje radnika daje se poslodavcu kao naknada za onog radnika koji ne radi a kod njega je u radnom odnosu, a nalazi se na obrazovanju. Iznos je jednak onom na kojega bi radnik imao pravo da je na evidenciji nezaposlenih i da ga Zavod za zapošljavanje upućuje na obrazovanje.
Da bi ostvario pravo na potpore za očuvanje radnih mjesta poslodavac treba dokazati da je u ekonomskim teškoćama (pad poslovnih aktivnosti i/ili ostvarivanje gubitka u poslovanju) i koji ne duguje propisane poreze i doprinose.
Pored toga taj poslodavac mora izraditi (utvrditi) program za očuvanje radnih mjesta. Ovaj akt poslodavac ne donosi sam već u sporazumu s radničkim vijećem, a ako kod poslodavca nije izabrano radničko vijeće onda sa sindikatom.
Kada poslodavac izrađuje program za očuvanje radnih mjesta skraćivanjem radnog vremena, mora unijeti ove podatke: o financijskom poslovanju za proteklu godinu, prijava poreza na dobit, na dohodak, aktivnosti koje poslodavac provodi od kako je došao u ekonomske teškoće, planirano skraćenje i njegovo trajanje (punog radnog vremena), popis radnika i radna mjesta na kojima dolazi do skraćenja radnog vremena, ali i plan koliko će radnih mjesta biti sačuvano ako se i kada se plan skraćivanja punog radnog vremena realizira.
Plan za očuvanje radnih mjesta uz korištenje potpore za obrazovanje ili osposobljavanje radnika, mora sadržavati: obrazloženje razloga zbog kojih je došlo do smanjenja posla i do 25%od ukupnog broja zaposlenih kod poslodavca radnika i koji zbog toga neće raditi, ali najduže šest mjeseci, ukupan broj zaposlenih, broj radnika koji neće raditi i njihov popis, obrazovanje i osposobljavanje, trajanje i očekivanje.
Potpore su srazmjerne plaći radnika na kojega se pojedina aktivnost odnosi.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene