U slučaju profesionalne nesposobnosti za rad, poslodavac je radniku dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je on sposoban, koji, što je više moguće, moraju odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio
Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Narodne novine 143/02 i 33/05), uređuje prava osoba s invaliditetom, prava na zapošljavanje tih osoba i mjere zaštite. Prema navedenom Zakonu, osoba s invaliditetom je svaka osoba kod koje postoji tjelesno, osjetilno ili mentalno oštećenje koje za posljedicu ima trajnu ili na najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost zadovoljavanja osobnih potreba u svakodnevnom životu.
Osoba s invaliditetom smanjenih radnih sposobnosti je osoba čija invalidnost u odnosu na sposobnost osobe bez invaliditeta jednake ili slične naobrazbe, u jednakim ili sličnim poslovima, ima za posljedicu trajnu ili na najmanje 12 mjeseci smanjenu mogućnost radno se osposobiti i zaposliti i raditi na tržištu rada pod općim uvjetima. To može biti i invalidna osoba čiji je radni učinak u granicama očekivanog, ali vodeći računa o čuvanju njezinih tjelesnih, osjetilnih i mentalnih sposobnosti. Status (invalidnost) te osobe utvrđuje se u posebnom postupku na temelju mišljenja i nalaza vještaka.
Osoba s invaliditetom sklapa ugovor o radu, stječe prava te ima obveze i odgovornosti u radnom odnosu kao i drugi radnici, uvažavajući njezin status osobe s invaliditetom smanjenih radnih sposobnosti. Detaljnije se to uređuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, sporazumom radničkog vijeća s poslodavcem i ugovorom o radu.
U praksi se javlja poseban problem kod otkazivanja ugovora o radu radniku s profesionalnom nesposobnošću za rad ili kod kojeg postoji neposredna opasnost od nastanka invalidnosti. Taj status utvrđuje se vještačenjem medicine rada. U takvom slučaju, poslodavac je dužan ponuditi radniku sklapanje ugovora o radu u pisanom obliku za obavljanje poslova za koje je on sposoban, koji, što je više moguće, moraju odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio. Zakon o radu predviđa nekoliko načina za realizaciju toga zahtjeva i prilagođavanje poslova radniku, kao npr. izmjenom rasporeda rada odnosno radnog vremena i slično.
No, ako ipak treba otkazati ugovor o radu takvom radniku, poslodavac to može učiniti samo uz suglasnost radničkog vijeća. Poslodavac mora dokazati da je poduzeo sve što je u njegovoj moći prije otkaza ugovora o radu. Ako radničko vijeće ili sindikat odbiju dati suglasnost, to se može riješiti samo sudskom odlukom. Radničko vijeće i sindikat, kao i poslodavac, taj postupak moraju poštivati. Poseban postupak provodi se u slučaju kada poslodavac daje radniku izvanredni otkaz ugovora o radu. Ako se tome protivi radničko vijeće te ako radnik na vrijeme podnese tužbu sudu, može zatražiti da ga poslodavac zadrži na radu sve dok se sporni odnos ne riješi.