Stečaj je poseban pravni postupak pred sudom nad imovinom dužnika koji je prezadužen ili koji je nesposoban za plaćanje. Provodi se radi skupnog namirivanja vjerovnika stečajnog dužnika. Dužnikova imovina se unovčuje a prikupljena sredstva se dijele vjerovnicima.

Radnici su vjerovnici stečajnog dužnika i zauzimaju posebnu poziciju među drugim vjerovnicima.

Donesen je novi Stečajni zakon – objavljen je u “Narodnim Novinama” 71/15. od 29. lipnja 2015. Primjenjuje se od 01. rujna 2015.

Zakon razlikuje pred stečajni od stečajnog postupka. Jedan od razloga pred stečajnog postupka je i kada poslodavac duže od 30 dana kasni s isplatom plaće koja radniku pripada po ugovoru o radu, pravilniku o radu, kolektivnom ugovoru ili posebnom zakonu kojim je ta obveza poslodavca utvrđena. Razlog je i ako poslodavac u roku od 30 dana ne uplati dužne doprinose na plaće, računajući od dana kada je poslodavac bio dužan isplatiti plaću.

Poslodavac u pred stečajnom postupku može plaćati samo redovne obveze u koje spada i plaća u bruto iznosu. To su i otpremnine i sve naknade u radnom odnosu (npr. po osnovi ozljeda na radu, profesionalne bolesti i drugo). To se smatraju plaćanja nužna za redovno poslovanja.

U pred stečajnom postupku radnici ne podnose prijavu tražbina. To poslodavac navodi u pred stečajnom postupku a ako radnici zaključe da je to netočno mogu uložiti prigovor sve do dovršetka rasprave na ročištu na kome će se glasati o rekonstruiranju dužnika. Ako, u tom slučaju sud utvrdi da je dokazano potraživanje radnika utvrdit će osnovnim potraživanjem.

Pred stečajni postupak sud će obustaviti i kada poslodavac u tome postupku kasni s isplatama duže od 30 dana.

Kada postoji nesposobnost za plaćanje i/ili prezaduženost sud može otvoriti stečajni postupak.

Nesposobnost za plaćanje postoji ako dužnik ne može trajnije ispunjavati svoje dospjele novčane obveze (duže od 60 dana), kao i u slučaju da poslodavac duže od tri mjeseca nije isplatio dospjele plaće.

Prezaduženost je stečajni razlog, a postoji ako je imovina dužnika pravne osobe manja od postojećih obveza. Može se pravna osoba naći u toj situaciji a da ima planove, programe, posebnu imovinu, osiguranja i sl. pa se sigurno može zaključiti da će u nastavku izvršavati svoje obveze.

Tijela stečajnog postupka su: sud, stečajni upravitelj, skupština vjerovnika i odbor vjerovnika.

Radnici mogu predložiti otvaranje stečajnog postupka. U tom postupku ne plaćaju troškove. Moraju, odmah po otvorenju stečajnog postupka dati dokaze svoga potraživanja prema stečajnom dužniku.

Radnička potraživanja spadaju u prvi isplatni red. Iz stečajne mase prvo se naplaćuju troškovi u koje spadaju i plaće radnika.

Otvaranjem stečajnog postupka gase se radnička prava na sudjelovanje u upravljanju i odlučivanju.

Otvaranje stečajnog postupka poseban je razlog za otkaz ugovora o radu. Otkazni rok je mjesec dana. Nema pregovora. Stečajni upravitelj može sklapati nove ugovore o radu na određeno vrijeme. Prava određuje stečajni upravitelj, na temelju odobravanja suda.

Osporena potraživanja rješavaju se na sudu.

Inače, ovdje se primjenjuju i odredbe zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca “N.N” 86/08., 80/13 i 82/15. O tome brine Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca.

Postupak je složen i iscrpljujući. Prakse po novom Zakonu još nema i teško je reći što će se dešavati.