Automobili se, generalno gledano, dovoljno često kvare da bi se moglo pretpostaviti da će se to dogoditi najmanje jednom (a vjerojatno i više puta) godišnje, ovisno, dakako, o stanju u kojem se nalazi automobil te o njegovoj starosti...
Planirajući kućni budžet, nastojeći pokriti sve troškove i raspodijeliti novac na najbolji mogući način, mnogi ljudi zaboravljaju na kategoriju „iznenadnih“ troškova koji, kada se malo bolje o njima promisli, i nisu baš toliko nepredvidljivi. Riječ je o troškovima za koje nemamo predviđena sredstva jer nam se čine malo vjerojatni, a koji nam lako mogu poremetiti teško usklađeni budžet za određeni mjesec.
Gledano u širem kontekstu, odnosno širem vremenskom periodu, mnogi „iznenadni“ troškovi zapravo su vrlo vjerojatni i često ih samo pukom srećom izbjegnemo. Znati prepoznati takve troškove i predvidjeti određenu ušteđevinu za takve slučajeve svakako je mudrije od ulazaka u minuse na kartici i dugove kada nas takvi slučajevi zateknu nespremne.
Ima mnogo takvih predvidljivih „izvanrednih“ situacija. Jedan mjesec to može biti jedna, drugi mjesec neka druga situacija, no, promatrano u nekom dužem periodu, moguće je predvidjeti, barem načelno, koliko bismo mjesečno mogli „nepredviđeno“ potrošiti.
Jedna od takvih situacija je popravak automobila. Automobili se, generalno gledano, dovoljno često kvare da bi se moglo pretpostaviti da će se to dogoditi najmanje jednom (a vjerojatno i više puta) godišnje, ovisno, dakako, o stanju u kojem se nalazi automobil te o njegovoj starosti.
Osim automobila, postoji velika šansa da će se neki uređaj u vašem domu prije ili kasnije pokvariti i da ćete trebati novac za popravak ili kupovinu novog. Velik je broj kućanskih aparata i elektronike u životu svakog čovjeka, koji se često koriste, što ih čini izvjesnim kandidatima za „iznenadni“ trošak.
Još jedna situacija, za koju biste unaprijed trebali izdvojiti određenu svotu kako vas ne bi iznenadila, je kupovina poklona. Rođendani, godišnjice, vjenčanja, rođenja, Božić… Sve su to prigode koje se ponavljaju svake godine i dobro je predvidjeti ih kao trošak kako bi se izbjeglo, primjerice, zapadanje u dugove kada nastupi novogodišnje doba, kada mnogi otiđu u minus zbog „nepredviđenih“ troškova.
Posljednja kategorija koju ćemo spomenuti ujedno je i ona za koju biste svakako trebali predvidjeti određeni fond, a to je zdravlje. Bolest bilo kojeg člana obitelji može nastupiti u bilo kojem trenutku, a to svakako nije situacija u kojoj se želite zateći bez novčanih sredstava, bez obzira na zdravstveno osiguranje.
Kao što se može zaključiti iz navedenih primjera, velik je broj situacija u životu koje mnogi smatraju malo vjerojatnim te se ne brinu pretjerano zbog njih, a koje su zapravo vrlo vjerojatne i donekle izvjesne, a pitanje često nije hoće li se dogoditi, već kada će se dogoditi. A, u tom slučaju, dobro je biti pripremljen makar s manjim novčanim fondom, za koji već ovog mjeseca možete početi izdvajati određeni postotak mjesečnih prihoda.