08.06.2015.
Prekovremeni rad

Prekovremeni rad smije trajati najviše do 8 sati tjedno. Prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže od 180 sati godišnje. Zabranjen je prekovremeni rad maloljetnika, a trudnica, roditelj s djetetom do 3 godine starosti, samohrani roditelj s djetetom do 6 godina starosti i radnik koji radi u nepunom radnom vremenu, može raditi prekovremeno samo ako dostavi poslodavcu pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad, osim u slučaju više sile.
Poslodavac može koristiti prekovremeni rad samo u iznimnim situacijama, koje se ne mogu predvidjeti odnosno koje se ne mogu izbjeći i slično. Često se dešava da poslodavcu stigne narudžba naglo povećavajući opseg poslova s kratkim rokovima izvršenja, ali ne ako je to poslodavac očekivao pa je mogao planirati i drukčije se organizirati.
Prekovremeni rad poslodavac ne smije koristiti svakodnevno kako bi u svojem poslovanju naknadio nedostatak radne snage.
Sve te situacije moraju se urediti unaprijed ili kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
Treba raditi. Treba spašavati imovinu. Treba stjecati dobitak, ali se rad mora ograničiti i platiti. Mora se poštivati načelo zaštite osobe na radu, zaštite zdravlja i života radnika. Radnik se između dva radna dana mora odmarati najmanje dvanaest sati i imati tjedni odmor od najmanje trideset i šest sati.
Što se plaćanja tiče to treba utvrditi (propisati) u navedenim aktima, uz mogućnost da se poslodavac i radnik dogovore da se umjesto plaćanja prekovremenog rada radniku daju slobodni dani kada to njemu i poslodavcu odgovara. Ako radnik na to ne pristane poslodavac je u obvezi da radniku plati prekovremeni rad onako kako je unaprijed određeno. Bitno je da to bude povećana plaća. Zakon o radu to ne određuje, kao niti dobivanje slobodnog dana, ali ga i ne zabranjuje. Radnik ima pravo na povećanu plaću, ali ako se to unaprijed uredi kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu može se uz pristanak radnika umjesto plaćanja dati slobodan dan.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku