Poslodavac može koristiti prekovremeni rad samo u iznimnim situacijama, koje se ne mogu predvidjeti odnosno koje se ne mogu izbjeći i slično.


Zakon o radu NN 149/09, 61/11, 82/12, i 73/13 uređuje brojna pitanja u oblasti rada i radnih odnosa, pa pored drugih: puno radno vrijeme, rad duži od punog radnog vremena, odnosno preko­vremeni rad i dr.

Što se punog radnog vre­mena tiče, Zakon o radu ostavlja dosta prostora pos­lodavcu pa i sindikatima rada kada sklapaju kolektivni ugovor da to preciziraju, ali u okviru odredbe da puno radno vrijeme može iznositi četrdeset sati tjedno.

Zakon o radu nije propisivao izravno puno radno vrijeme u toku dana već je to vezao za odmor između dva radna dana pa i tjedni od­mor. To je sasvim normalno u normalnim okolnostima u kojima se realizira rad radnika kod poslodavca. Sve što je potrebno, izuzetno, izvan­redno i slično, posebno se uređuje.

To se odnosi i na pre­kovremeni rad, koji se može koristiti u slučaju više sile, izvanrednog povećanja op­sega rada (poslova) i u dru­gim sličnim slučajevima prijeke potrebe. Zbog toga se kaže da prekovremeni rad nije pravo već obveza radnika.

Kada nastupe takve okolnosti onda poslodavac na­ređuje prekovremeni rad radniku i ovaj ga mora odraditi.

Prekovremeni rad smije trajati najviše do 8 sati tjedno. Prekovremeni rad po­jedinog radnika ne smije trajati duže od 180 sati godiš­nje. Za­branjen je prekovremeni rad maloljetnika a trudnica, ro­ditelj s djetetom do 3 godine starosti, samo­hrani roditelj s djetetom do 6 godina starosti i radnik koji radi u nepunom radnom vremenu, može raditi prekovremeno samo ako dostavi poslodavcu pisanu iz­javu o dobrovoljnom pristanku na takav rad, osim u slučaju više sile.

Poslodavac može koristiti prekovremeni rad samo u iznimnim situacijama, koje se ne mogu predvidjeti od­nosno koje se ne mogu izbjeći i slično. Često se dešava da poslodavcu stigne narudžba naglo povećava­jući opseg poslova s kratkim rokovima izvršenja, ali ne ako je to po­slodavac oče­kivao pa je mo­gao planirati i drukčije se organizirati. Pre­kovremeni rad poslodavac ne smije ko­ristiti svakodnevno kako bi u svojem poslovanju naknadio nedo­statak radne snage.