Zakon o zaštiti na radu „N.N“ 71/14, 118/14, 154/14, propisuje veći broj prekršaja koje može počiniti poslodavac. Zakon o zaštiti u radu i propisi u oblasti zaštite na radu štite sigurnost i zdravlje radnika, pa je logično da se protupravna ponašanja poslodavca klasificiraju kao prekršaji.
Inspekcijski nadzor obavljaju inspektori rada. Nadzor se obavlja ne samo nad primjenom Zakona o zaštiti na radu već i nad primjenom drugih pa i podzakonskih (provedbenih) propisa uz Zakon o zaštiti na radu.
Poslodavci se često žale na inspektore i na visoke kazne što im izriču prekršajni sudovi, ali zanemaruju činjenicu da ako radnik pretrpi nesreću na radu i dođe do smanjenja radne sposobnosti zbog neprimjerenih mjera zaštite na radu, poslodavac može odgovarati tako i toliko da ostane bez imovine i djelatnosti. To se posebno odnosi na obrtnike i male poslodavce.
Kada inspektor utvrdi nedostatak, poslodavac izdaje usmeno rješenje da otkloni nedostatak i za to vrijeme ne smije koristiti sredstva i osobnu zaštitnu opremu, prostorije i drugu opremu za rad za koju je utvrdio nedostatak. To se odnosi i na proizvodni proces protivno propisima, kao i na druga protupravna ponašanja.
Inspektor posebno pazi na primjenu i rad s izvorima fizikalnih, kemijskih, bioloških i drugih štetnosti, ako nije radniku osigurana posebna zaštita i upozorenje radniku da zna za opasnosti i štetnosti.
Rješenje se izvršava pečaćenjem prostorija, objekata, sredstava ili na drugi pogodan način.
Novčanom kaznom kaznit će se poslodavac od 10.000,00kuna (pravna osoba):
– Ako u slučaju smrtne ozljede na radu ne sazove sjednicu odbora za zaštitu na radu u roku od dva dana od nastanka takve ozljede;
– Ako ne izradi plan evakuacije i spašavanje;
– Ako ne provodi zaštitu nepušača od djelovanja duhanskog dima; ako ne spriječi pušenje na radnom mjestu ili na radnim sastancima;
– Ako ne zabrani uporabu alkohola i sredstva ovisnosti na mjestu rada;
– Ako ne osigura uvjete rada povjereniku radnika za zaštitu na radu.
Novčanom kaznom u iznosu od 120.000,00 kuna kaznit će se poslodavac pravna osoba:
– Ako obavlja poslove zaštite na radu bez ovlaštenja;
– Ako ne izvrši izvršno rješenje inspektora.
Novčanom kaznom u iznosu od 30.000,00 kuna kaznit će se poslodavac pravna osoba:
– Ako nema izrađenu procjenu rizika;
– Ako poslove zaštite na radu ne obavlja na način kako je propisao Zakon o zaštiti na radu;
– Ako ne organizira posebnu zaštitu na radu na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada;
– Ako troškovi zaštite na radu terete radnika…
Ovo je samo dio odredbi Zakona o zaštiti na radu koji upozoravaju poslodavce na svu ozbiljnost ovih odnosa.