Ugovor o radu je individualni pravni posao između točno određenog radnika i točno određenog poslodavca. On obvezuje navedene subjekte, kao stranke koje su sklopile taj ugovor.

Međutim, radni odnos koji nastaje temeljem ugovora o radu za vrijeme trajanja može doživjeti određene promjene (privremeno ili trajno). To se odnosi i na činjenicu da se mijenja poslodavac (češće pravna nego fizička osoba). Radi se o prijenosu ugovora o radu na novog poslodavca. Smisao toga je da se sačuva kontinuitet radnog odnosa s očuvanjem svih prava radnika po prenesenom ugovoru, a zabranjuje se zbog toga otkazivanje ugovora o radu.

Uvijek je u pitanju statusna promjena ili propisani pravni posao kojim se “na novog poslodavca prenosi poduzeće, dio poduzeća, gospodarska djelatnost ili dio gospodarske djelatnosti, a koji zadržavaju svoju gospodarsku cjelovitost…”

U tom slučaju na novog poslodavca prenose se svi ugovori o radu radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koji je predmet prenošenja, odnosno koji su vezani za obavljanje gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti koja je predmet prenošenja (članak 137. Zakona o radu “N.N” 93/14).

Ta radnika je bitno da, ako mu je na opisani način ugovor oo radu prenesen na novog poslodavca, zadržava sva prava iz radnog odnosa koja je stekao do dana prenošenja ugovora, a s druge strane, poslodavac na koga se ugovor o radu prenosi preuzima u neizmijenjenom obliku i opsegu sva prava i obveze iz prenesenog ugovora o radu.

Poslodavac koji prenosi ugovor dužan je poslodavca na koga se ugovori prenose potpuno i istinito pisano izvijestiti o pravima radnika čije se ugovore o radu prenosi.

Poslodavac koji prenosi ugovore dužan je pravodobno, a prije prenošenja ugovora obavijestiti radničko vijeće i sve radnike koji su prijenosom obuhvaćeni o danu prenošenja ugovora o radu; razlozima prenošenja ugovora o radu; utjecaju prenošenja ugovora o radu na pravni, gospodarski i socijalni položaj radnika.

Posebno pitanje je prijenos kao dio ili posljedica stečaja. U tom slučaju prava radnika se mogu umanjiti, u skladu s posebnim propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca.

Radničko vijeće i u slučaju prijenosa nastavlja s radom “do isteka mandata na koje je izabrano”.

Kolektivni ugovor koji je važio do dana prenošenja nastavlja se primjenjivati najduže godinu dana.

Odgovornost poslodavca koji prenosi i poslodavca na koga se prenosi je solidarna.

“Osoba koja prenošenjem poduzeća, dijela poduzeća, gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti ili drugi način zlonamjerno izbjegava ispuniti svoje obveze prema radniku, nadležni će sud na zahtjev radnika obvezati na ispunjenje njenih obveza i u slučaju da ugovor o radu nije sklopljen s tom osobom” (članak 137.st.15.Zakona o radu).

Za prekršaje navedenih odredbi Zakon o radu propisuje novčanu kaznu od 61.000,00 do 100.000,00 kuna i to se smatra najtežim prekršajem.