03.12.2014.
Prigodni darovi zaposlenicima

Za veliki broj poslovnih subjekata i radnika ova tema budi samo sjećanja na neka ranija vremena kada je poslovanje bilo u mogućnosti podnijeti trošak prigodnih darova zaposlenicima i tako na određen način biti dodatna stimulacija. Nažalost, trend gospodarskog razvoja u Hrvatskoj u odnosu na ta razdoblja je negativan. U trenutku pisanja ovog članka Državni zavod za statistiku nije još objavio procjenu bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) za treće tromjesečje 2014. godine, ali sve ukazuje na to da će BDP u RH već dvanaesti kvartal za redom biti negativan. Stoga ne čudi činjenica da su zaposlenici uglavnom zadovoljni ako uopće i prime zarađenu plaću, a rijetki uopće i razmišljaju o prigodnim darovima. Položaj poslodavaca, pogotovo ako su iz realnog sektora, nije lagan i dobar dio odgovornih osoba u tim društvima ni uz najbolju volju nije u mogućnosti dodatno nagraditi i financijski stimulirati zaposlenike.
Ipak, za one koji su još uvijek u mogućnosti te žele ili su nekim pravnim aktom uvjetovani na isplatu prigodnih nagrada, donosimo porezni i računovodstveni status takvih isplata, a najčešće je riječ o božićnici, daru za dijete do 15 godina starosti ili darovanju u stvarima ili uslugama zaposlenih.
Pravni izvori iz kojih može proizaći obveza poslodavcu za isplatu, odnosno pravo radnicima su: Ugovor o radu, Pravilnik o radu i/ili odredbe iz Kolektivnih ugovora za one djelatnosti koje su ih u obvezi primjenjivati. Ako izričita obveza poslodavcu na prigodni dar nije propisana, poslodavac nema obvezu isplate istog (ali, ako to želi, može to učiniti).
Maksimalni neoporezivi iznosi do kojih poslodavac godišnje može radnicima isplatiti prigodne darove su:
a) Za božićnicu - 2.500 kn, ako tijekom poslovne godine nije isplaćena neka druga prigodna nagrada (uskrsnica, regres). Neoporezivi iznos predstavlja ukupan zbroj svih isplaćenih prigodnih nagrada do 2.500 kn godišnje, a isplaćeni iznos iznad tog iznosa je oporeziv.
b) Dar za dijete do 15 godina starosti (koje je navršilo 15 godina do 31.12. tekuće godine) - 600 kn, može biti isplaćen u novcu ili naravi.
c) Dar radniku u stvarima ili uslugama - 400 kn, isplativ isključivo u naravi, a vrijednost dara utvrđuje se prema tržišnoj vrijednosti dara s uključenim PDV-om.
Računovodstveno gledano, isplate prigodnih darova su troškovi koji su prema Zakonu o porezu na dobit porezno priznati.
Neoporezivi iznosi prigodnih darova mogu se radnicima isplatiti na njihove tekuće račune ili u gotovini, a poslodavac je dužan prilikom isplate podnijeti JOP PD obrazac.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz
Porezi i financije
Dohodak od imovine u 2025. godini
Dohodak od imovine odnosi se na prihode ostvarene iznajmljivanjem nekretnina i pokretnina te na dohodak od otuđenja nekretnina
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku