Vlasnik sam obrta (fiktivno), stvarni vlasnik je bio moj zet. Postoje ogromni porezni dugovi, dugovi za zdravstveno, mirovinsko, dugovi prema dobavljačima. Čuo sam da postoji mogućnost da se pomoću ortaškog ugovora, ulaskom stvarnog vlasnika u ortaštvo, obrt s mene prebaci na zeta. Je li to točno?
Postoji nekoliko opcija prijenosa obrta s Vašega imena na neku drugu osobu, a postoje čak mogućnosti i prijenosa obrta na pravnu osobu. Najčešći i najjednostavniji način je sklapanje Ugovora o ortakluku putem kojega druga osoba ulazi u obrt i obavlja se preregistracija istoga iz pojedinačnoga u zajednički obrt. Nakon toga, Vi istupate iz takvoga obrta i isti nastavlja poslovanje opet kao pojedinačni obrt, nositelj kojega je osoba s kojom ste sklopili Ugovor o ortakluku.
Glede dugovanja, situacija nije tako jednostavna i potrebno je detaljno u Ugovoru o ortakluku te kod Vašega istupanja iz obrta definirati da dolazi do preuzimanja svih stvari, opreme, zalihe, potraživanja, prava i obveza koje čine kratkotrajnu i dugotrajnu imovinu obrta, a ne samo pojedinih stvari, opreme, zaliha, potraživanja, prava i obveza.
Naime, samo u tom slučaju smatrat će se da preneseni obrt predstavlja gospodarsku cjelinu i u skladu s tim primjenjivat će se odredbe posebnih poreznih propisa koje se odnose na prijenos gospodarske cjeline, s tim da bih svakako preporučio unošenje jasne odredbe kojim se preuzima i obveza plaćanja cjelokupnoga poreznoga duga odnosno status preuzimatelja obrta kao jamca platca za opisana dugovanja. Naime, dugovanja koja opisujete s osnova poreza i doprinosa su dugovanja s osnova javnih davanja za koje je posebnim poreznim zakonima propisano tko je obveznik plaćanja tih poreza i doprinosa. Odredbe posebnih poreznih zakona kojima je propisano tko je obveznik plaćanja javnih davanja su prisilne naravi, što znači da ih ugovorne strane ne mogu same mijenjati odredbama ugovora niti protivno istima Porezna uprava može Vaš dug s istoga osnova prebaciti na nekoga drugoga. Ipak, odredbe ugovora imaju utjecaja kod naplate istih dugovanja, pa, ukoliko je ugovoreno da preuzimatelj obrta odgovara za porezne dugove kao jamac platac, u tom slučaju porezno tijelo može izravno od njega potraživati naplatu takvih dugovanja u skladu s odredbama Zakona o obveznim odnosima i Općeg poreznoga zakona. U protivnom, ako niste ugovorili status jamca platca za preuzimatelja obrta, isti odgovara u skladu s člankom 30. OPZ-a kao porezni jamac za dugovanja gospodarske cjeline, obrta, koji je preuzeo.
U svakom slučaju bih Vam preporučio da se obratite stručnoj osobi za izradu ovakvoga tipa ugovora, a jednako tako da se prethodno posavjetujete u nadležnoj Poreznoj upravi i prikupite sve potrebe informacije za Vašu specifičnu situaciju, jer bez istih nije moguće dati posve definiran odgovor i naprijed navedeno možete uzeti samo kao općeniti odgovor, odnosno zakonski okvir, unutar kojega bi trebalo definirati Vaše odnose s preuzimateljem obrta.