Brojna pitanja i odnose pripravničkog statusa treba urediti pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.


Pripravnik je osoba koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala. U nekim propisima te osobe se nazivaju i vježbenicima. Svr­ha pripravničkog statusa je da se ta osoba osposobi za samostalan rad u zanimanju za koje se školovala.

Rad pripravnika je rad u radnom odnosu. Subjekti su poslodavac koji, inače zapo­šljava radnike i pripravnike osoba koja se zapošljava u tom svojstvu prvi put nakon završenog školovanja. Radni odnos pripravnika je speci­fičan pravni odnos. Može biti zasnovan ugovorom o radu na neodređeno i na odre­đeno vrijeme. Bez obzira na trajanje pripravnik ima pra­va, obveze i odgovornosti u radnom odnosu: prava na rad i u vezi s radom.

Brojna pitanja i odnose pripravničkog statusa treba urediti pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Svaki pos­lodavac koji donosi pra­vilnik o radu (zato što zapošljava više od 20 radnika, jer je tako propisano ili zato što se na to odlučio autonomno) u tom pravilniku uređuje način os­posobljavanja pripravnika za samostalan rad tj. pripremu pri­pravnika na odgovarajuće poslove sa srednjom, višom i visokom školom (kako je ure­đeno propisima o klasifi­kaciji zanimanja). Određuje i trajanje pripravničkog staža, izrada programa po kome se staž provodi, mentorstvo, pra­ćenje, ocjenjivanje, radno vrijeme, odmori i dopusti, plaća pripravnika, zaštita na radu, zaštite dostojanstva, zaštite prava na radu, ostva­rivanje i zaštita prava na socijalno osiguranje (zdrastveno, mirovinsko i drugo) te pita­nja i odnosi u vezi toga.

Trajanje pripravničkog sta­ža je najduže jednu godi­nu, ako zakonom nije dru­k­čije od­ređeno (npr. U zdrav­stvu, pravosuđu i dr.).